Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Yetkilisi: Kosova ve Sırbistan Arasında Anlaşma Sağlandı

Kosova ve Sırbistan arasında uzun süredir gerginliğe neden olan konuyla ilgili açıklama geldi. AB yetkilisi Borrell, iki ülkenin anlaştığını söyledi.
AB Yetkilisi: Kosova ve Sırbistan Arasında Anlaşma Sağlandı
HABER GİRİŞ

Sırbistan ve Kosova arasında uzun süredir Kosova’nın kimlik kartı ve plakayla ilgili kararından dolayı gerginlik vardı. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’den konuyla ilgili açıklama geldi. İki ülke arasında anlaşmanın sağlandığını duyurdu.

Kosovalı Sırplar ve diğer tüm vatandaşların, kimlik kartlarını kullanarak Kosova ile Sırbistan arasında serbestçe seyahat edebileceğini aktardı.

ABD’nin Batı Balkanlar temsilcisi Gabriel Escobar’da müzakerelere katıldı. Borrell, bu katılımından dolayı Escobar’a teşekkür etti.

Temsilci Borrell konuya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Kosova ve Sırbistan arasında seyahat etmeyi kolaylaştıran ve iki ülkenin vatandaşlarının çıkarına olan bu çözümü buldukları için mutlu olduğunu ifade etti.

Kosova ve Sırbistan Arasında Ne Olmuştu?

Kosova Hükümeti, geçtiğimiz haftalarda ülkede yasa dışı olarak bulunan araç plakalarının “RKS” (Kosova Cumhuriyeti) plakalarına dönüştürülmesi sürecinin başlayacağını duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Bu sürecin 1 Ağustos ve 30 Eylül arasında gerçekleşeceğini açıkladı. Bu durum gerilime neden oldu ve Sırplar şehir merkezlerinde yollarda barikatlar kurdu.

Hal böyle olunca Kosova hükümeti kararı geçici bir süre için askıya aldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuyla ilgili paylaşımda bulundu. Sırbistan-Kosova sınırındaki gerilim nedeniyle Sırp ve Kosovalı mevkidaşlarıyla görüştüğünü söyledi.

Türkiye’nin, Balkanların barış ve istikrarına her zaman önem verdiğini aktardı. Gerilimlerin kimseye faydası olmayacağını ve bu gerilimi azaltmak için üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.