Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Yetkilisi: Kosova ve Sırbistan Arasında Anlaşma Sağlandı

Kosova ve Sırbistan arasında uzun süredir gerginliğe neden olan konuyla ilgili açıklama geldi. AB yetkilisi Borrell, iki ülkenin anlaştığını söyledi.
AB Yetkilisi: Kosova ve Sırbistan Arasında Anlaşma Sağlandı
Yorum

Sırbistan ve Kosova arasında uzun süredir Kosova’nın kimlik kartı ve plakayla ilgili kararından dolayı gerginlik vardı. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’den konuyla ilgili açıklama geldi. İki ülke arasında anlaşmanın sağlandığını duyurdu.

Kosovalı Sırplar ve diğer tüm vatandaşların, kimlik kartlarını kullanarak Kosova ile Sırbistan arasında serbestçe seyahat edebileceğini aktardı.

ABD’nin Batı Balkanlar temsilcisi Gabriel Escobar’da müzakerelere katıldı. Borrell, bu katılımından dolayı Escobar’a teşekkür etti.

Temsilci Borrell konuya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Kosova ve Sırbistan arasında seyahat etmeyi kolaylaştıran ve iki ülkenin vatandaşlarının çıkarına olan bu çözümü buldukları için mutlu olduğunu ifade etti.

Kosova ve Sırbistan Arasında Ne Olmuştu?

Kosova Hükümeti, geçtiğimiz haftalarda ülkede yasa dışı olarak bulunan araç plakalarının “RKS” (Kosova Cumhuriyeti) plakalarına dönüştürülmesi sürecinin başlayacağını duyurdu.

Bu sürecin 1 Ağustos ve 30 Eylül arasında gerçekleşeceğini açıkladı. Bu durum gerilime neden oldu ve Sırplar şehir merkezlerinde yollarda barikatlar kurdu.

Hal böyle olunca Kosova hükümeti kararı geçici bir süre için askıya aldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuyla ilgili paylaşımda bulundu. Sırbistan-Kosova sınırındaki gerilim nedeniyle Sırp ve Kosovalı mevkidaşlarıyla görüştüğünü söyledi.

Türkiye’nin, Balkanların barış ve istikrarına her zaman önem verdiğini aktardı. Gerilimlerin kimseye faydası olmayacağını ve bu gerilimi azaltmak için üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu