Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kosova, Sırplarla İlgili Aldığı Kararda Geri Adım Attı

Kosova'da, Sırbistan ile gerilime neden olan herkesin Kosova kimlik kartı ve plakasına sahip olması zorunluluğunu getiren karar bir ay ertelendi.
Kosova, Sırplarla İlgili Aldığı Kararda Geri Adım Attı
HABER GİRİŞ

Kosova ile Sırbistan arasında hafta sonu tansiyon yükseldi. Kosova Hükümeti, daha önce ülkede yasa dışı olarak bulunan araç plakalarının “RKS” (Kosova Cumhuriyeti) plakalarına dönüştürülmesi sürecinin 1 Ağustos-30 Eylül arasında gerçekleşeceğini duyurmuştu.

Bu kapsamda Sırplara Kosova’da yaşadıkları süre boyunca kimlik belgeleri yerine geçecek bir beyan belgesi verileceği söylenmişti.

Hükümetin Sırbistan vatandaşlarına karşı kimlik belgesini tanımama kararının 1 Ağustos itibarıyla yürürlüğe girecek olması gerilim yaşanmasına neden oldu.

Sırpların yoğun olduğu bölgede insanlar şehir merkezine toplandı. Yollara barikat kurulması, siren sesleri ve silah patlamalarının duyulması gergin saatlerin yaşanmasına yol açtı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, bu gelişme sonrasında yaptığı açıklamada Kosovalı Sırpların daha fazla zulme tahammül etmeyeceğini, yaşanan gerginliğin yarına kadar çözülmesini umduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Kosovalı Sırplardan, Arnavutlara yönelik bir saldırı ya da kışkırtma olmayacağı yönünde söz aldığını belirterek, “Biz barışı arayacağız ama söyleyeyim ki teslim olmayacağız.” ifadelerini kullandı.

Yaşanan gerilim üzerine Kosova hükümeti aldığı karardan geçici bir süreliğine geri adım attı. Sırbistan’a karşı kimlik belgesi kararının 1 Eylül 2022 tarihine kadar ertelendiğini duyurdu.

Barikatların kaldırılması ve yeniden hareket özgürlüğünün sağlanmasının ardından, uygulamanın 30 gün sonra devreye sokulacağı belirtildi.

Türkiye’den İlk Açıklama Geldi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Sırp ve Kosovalı mevkidaşlarıyla yaşanan gerilimi görüştüğünü söyledi. Türkiye’nin Balkanların barış ve istikrarına her zaman önem verdiğini, yeni gerilimlerin kimseye fayda sağlamayacağını dile getirdi.

Gerilimi azaltmak için de Türkiye’nin üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

NATO’nun Kosova Gücü (KFOR), Kosova’nın kuzeyindeki güvenlik durumunun gergin olduğunu, durumun yakından izlendiğini, istikrarın tehlikeye girmesi durumunda müdahale etmeye hazır olduklarını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.