Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KOSGEB Duyurdu! KOBİ’lere 10 Milyar TL’lik Kaynak Aktarılacak

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, bu yıl içinde KOBİ'lere milyar liralık bir kaynak aktarılacağını duyurdu. Detaylar haberde..
KOSGEB Duyurdu! KOBİ’lere 10 Milyar TL’lik Kaynak Aktarılacak
HABER GİRİŞ

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, “Ortak Finansman Desteği” programına yönelik yazılı açıklamada bulundu. Türkiye’nin 2023’te ihtiyaç duyduğu kapasitenin artırılması ve KOBİ’lerin kendi yatırım ihtiyaçlarının karşılanması için kalkınma ajanslarıyla yürütülen söz konusu programda çağrıya çıkıldığını kaydetti.

Başkan Kurt, “Ortak Finansman Desteği” programı çerçevesinde ülkenin her bölgesinde ajanslarla birlikte imalat sektöründe konu başlıklarının belirlendiğini söyledi.

“10 Milyar Liralık Kaynak KOBİ’lerin Kullanımına Sunulacak”

Bu konu başlıkları kapsamında KOBİ’lere sıfır faize yakın bir oranla üst limiti 2 milyon 500 bin liralık kredi paketini hazır hale getirdiklerini kaydetti.

Ayrıca söz konusu programda Vakıf Katılım Bankası AŞ ile birlikte çalıştıklarını söyledi. Bankanın programa güçlü bir destek verdiğini vurguladı. Kalkınma ajanslarının da programa güçlü bir destek verdiğini ekledi.

KOSGEB Başkanı Kurt, “10 milyar liralık bir kaynağı 5 bin KOBİ’mizin makine ekipman yatırımına, gençlere istihdam oluşturacak şekilde kullanımına sunmuş olacağız.” diyerek açıklamada bulundu.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında programın arkasına Hazine Destekli Kefalet Sistemi’ni de koydukları bilgisini verdi.

Kurt, uygulamaya Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA), Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ile başladıklarını söyledi. Uygulamanın bütün bölgelere yayılacağını ekledi.

KOSGEB’in 2023 yılı içinde kalkınma ajanslarıyla 5 bin KOBİ’ye yatırım noktasındaki makine ekipmanlarını artırmaları, otomasyona geçmeleri gibi konularda ciddi bir destek vereceğini söyledi.

Ortak Finansman Desteği Programı Hakkında

Söz konusu program kapsamında BAKKA, KUZKA ve OKA 25 Ocak’ta başvuru rehberini internet sayfalarında ilan etmişti.

Bu ajanların çağrısıyla 10 ilde 200 işletmenin desteklenmesi ve yaklaşık 75 milyon lira destek sağlanması öngörülüyor. Diğer kalkınma ajanslarının çağrıya çıkmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

KOBİ’lere yönelik bir destek ise yakın bir zamanda Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından açıklanmıştı. KOBİ’lere 250 milyar lira finansman sağlanacağını duyurmuştu.

Bakan Nebati’nin açıkladığı paket ile ilgili İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç’ten değerlendirme gelmişti. Bu paket ile KOBİ’lerin yüzünün güleceğini aktardı.

 

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın