Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati Kredi Garanti Fonu Destek Paketini Açıkladı!

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde Kredi Garanti Fonu desteklerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Bakan Nebati Kredi Garanti Fonu Destek Paketini Açıkladı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kredi Garanti Fonu (KGF) paketinin ayrıntılarını paylaştı. Nebati, KGF ile esnaf ve KOBİ’lere 250 milyar lira finansman sağlanacağını açıkladı. Söz konusu paket, Emeklilikte Yaşa Takılanlar’da (EYT) kıdem tazminatı desteği dahil 14 ayrı konuyu kapsayacak.

EYT’de yapılan değişikliğin ardından işverenin üzerindeki mali yükün KGF ile hafifletilmesi hedefleniyor. Nebati, paketin detaylarını paylaşmadan önce ekonomi gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Nebati paketi detaylandırırken, “Hazine Destekli Kefalet Sistemini ülkemizde hem bireysel hem ticari ihtiyaçların karşılanması noktasında önemli bir enstrüman olarak etkili bir şekilde kullandık.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Ekonomi Modeli Kapsamında Uygulamaya Alındı

Kefalet paketlerinin yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı ön plana alarak Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında uygulamaya alındığını ve işletmelerin finansmana erişimi için misyon üstlenildiğini ekledi. Bugüne kadar oluşturulan 876 milyar liralık kredi hacmi ile 701 milyar liralık kullanım sağlandığının bilgisini verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önce çiftçilere, dün de esnafa müjdeler açıkladığını anımsatan Nebati, bugün de firmaların kullanımına sunulması için 200 milyar lira kefalet imkanı karşılığında yaklaşık 250 milyar TL kredi hacminin oluşturulduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Dört Temel Unsura Yer Verilerek Sergilendi

KOBİ’ler başta olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteren işletmelere önemli miktarda finansman imkanının sağlandığını ve tüm paketlerde dört temel unsura yer verilerek sergilendiğini ekledi.

Bunlardan ilkinin teminat ihtiyacına bağlı olarak bankaların içsel derecelendirme sistemine göre kefalet dağılımının gruplandırılması olacağını belirtti.

İkinci olaraksa Faturaya Dayalı ve Fatura Kayıt Sistemleri üzerinden kontrol edilen kefaletlendirme yaklaşımının olacağını aktardı.

Bakan Nebati, üçüncü olaraksa amaç dışı kullanımın engellenmesi için kara liste uygulamasının olacağına dikkat çekti.

Son ve dördüncü olarak Nebati, “Birazdan detaylarını paylaşacağım Bölgesel Odaklı KOBİ Destek Paketi ve Girişimci Paketlerinden yararlanacaklar hariç olmak üzere kredi vadesi boyunca mevcut istihdamlarını azaltmayacağına dair taahhütte bulunmaları isteyeceğiz.” dedi.

Kefaletin Yüzde 60’ı Üçüncü Gruba Finanse Edilecek

Firmaların; finansal sağlamlıkları, geçmiş borç ödeme davranışları ve teminat ihtiyaçlarına göre beş grup halinde sınıflandırıldığını açıkladı. Sınıflandırmada firmaların en yükseği birinci grup, en düşüğü beşinci grup olmak üzere beş grup şeklinde değerlendirmeye tabii tutulacağını da ekledi.

İleriki dönemde Sistem kapsamında kullandırılacak kefaletler için bilgi veren Nebati, kefaletlerin kredibilitesi olan ancak teminat yetersizliği bulunan üçüncü grupta ağırlıklı olacağını paylaştı. İkinci ve dördüncü gruba da kullandırılmasının planlandığını ekledi.

Kredibilitesi çok yüksek olan, teminat sorunu yaşamayan birinci grup firmalar ile kredibilitesi çok düşük olan beşinci gruba ise kullandırım yapılmayacağını söyledi. Böylece kefaletin yüzde 60’ını üçüncü grup, yüzde 30’unu ikinci grup, yüzde 10’unu ise dördüncü grupta yer alan firmalara kullandırılacağı açıkladı.

Hazine Destekli Kefalet Sistemi Yatırım Desteği için 14 Paket

Kadın Girişimci Destek Paketi ile 4 milyar TL kefalet limitini haiz yeni bir işyeri açmak isteyen ya da bir iş fikrine dayalı olarak faaliyet gösteren gerçek kişi/tüzel kişi işletme sahibi kadın girişimcilerin ve kooperatiflerin destekleneceğine dikkat çekildi.

Hazine Destekli Kefalet Sistemi Yatırım Destek Paketleri

EYT Destek Paketi ile 25 milyar TL kefalet limitini haizi ile işverenlerin, EYT sürecindeki kıdem tazminatı yükünün hafifletileceğinin hedeflendiği bildirildi.

Yeni Evim Programı İnşaat Destek Paketi ile 20 milyar TL kefalet limitini haiz sağlanacağı söylendi. Böylece orta gelir grubuna hitap eden konut arzının artırılabilmesi için konut üreticilerine uygun maliyetli finansman imkanının sunulacağı vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın