Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kore Merkez Bankası Başkanı: Faiz İndirimini Konuşmak için Erken

Güney Kore Merkez Bankası Başkanı Ree Chang-yong, gelecekteki faiz politikalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Detaylar geliyor...
Kore Merkez Bankası Başkanı: Faiz İndirimini Konuşmak için Erken
HABER GİRİŞ

Güney Kore Merkez Bankası Başkanı Rhee Chang-yong, faiz indirimlerinden bahsetmek için henüz çok erken olduğunu söyledi. Güney Kore merkez bankası, sıkılaştırma döngüsünü duraklatan ilk bankalardan birisi oldu ve bu durum yakın zamanda oranları düşüreceğine dair beklentileri beraberinde getirdi.

Rhee açıklamasında, “Çekirdek enflasyonumuzun hala hedefimizin oldukça üzerinde olduğunu ve enflasyonumuzun yüzde 4′ün altına düştüğünü göz önünde bulundurarak bunu açıkça belirttik. Yine de, hedefin üzerinde olduğu göz önüne alındığında, bekleyip görmemiz gerektiğini düşünüyorum. Şu anda pivot hakkında konuşmak için biraz erken olur.” ifadelerini kullandı.

Rhee’nin yorumları, ekonominin enflasyonun 14 ayın en düşük seviyesi olan yüzde 3,7′ye ulaştığını ve merkez bankasının yüzde 2′lik hedefinin üzerinde olduğunu bildirmesinden bir gün sonra geldi.

Güney Kore Faizleri Çok Hızlı Artırdı

Faize son iki toplantıda ara verdiklerini, çünkü oranları 1,5 yılda çok hızlı bir şekilde 300 baz puan artırdıklarını belirten Rhee, bu hızlı artışın birikmiş etkisinin ne olduğunu görmek için doğru zaman olduğunu söyledi.

Citi gibi Wall Street bankaları, ana tüketici fiyat endeksi okumaları daha da düşerken, Güney Kore’nin üçüncü çeyreğin başlarında bir faiz indirimi döngüsüne başlayabileceğini tahmin ediyor.

GCM Yatırım Banner

Citi ekonomistleri, “Bizim görüşümüze göre, manşet enflasyon muhtemelen Mayıs ve Haziran aylarında sırasıyla yüzde 3 ve yüzde 2 seviyelerine düşecek. Bu yılın üçüncü çeyreğinde faizlerin indirilmesi için alan açıyor” notunu düştü.

Rhee: Enflasyonda Zirve Görüldü

Kore Merkez Bankası Başkanı, çekirdek okumalarda kalıcılık görmesine rağmen küresel enflasyon seviyelerinin zirveye ulaştığını kaydetti.

Gelişmiş ekonomilerdeki sıkılaşma döngüsünün sona yaklaştığını belirten Rhee, ABD ve Avrupa’daki finansal istikrar sorunları nedeniyle, bu ekonomilerin hızlı yükselişlerine devam edemeyeceğini düşündüğünü ifade etti.

Batı’daki bankacılık krizinin Güney Kore üzerinde sınırlı bir etkisi olduğunu, ülkenin para birimi için döviz kurunun ilgili olmadığını sözlerine ekledi.

Rhee bu konuyla ilgili, “Döviz kurunun her gün değişmesi bizi pek ilgilendirmiyor, ancak büyük oynaklığa karşı kesinlikle dikkatli olmalıyız” diye konuştu. Para biriminin geleneksel olarak Nisan ayında yabancı yatırımcılar için temettü ödemeleri üzerinde baskı gördüğüne dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.