Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Konut Kampanyası’nda Fırsatçıdan Rayiç Bedel Kurnazlığı!

Yeni Evim Projesi'nin duyurulmasının ardından vatandaş, rayiç bedel kurnazlığı yapanların engeline takıldı. İşte detaylar...
Konut Kampanyası’nda Fırsatçıdan Rayiç Bedel Kurnazlığı!
Yorum

Konut problemini çözmek için başlatılan orta gelirliye yönelik olan “Yeni Evim Projesi” geçtiğimiz haftalarda duyurulmuştu. Söz konusu kampanyada bazı satıcıların rayiç bedel kurnazlığı yaptığı ve vatandaşın sorun yaşadığı açıklandı.

Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre konut satıcıları düşük vergi ödemek için rayiç bedeli ilandaki değerin yarısı kadar gösteriyor.

Buna göre 2 milyon liralık ev resmi işlemlerde 600-700 bin TL olarak gösterildiği ifade edildi.

Yapılan bu fırsatçılık ile evin satış bedelinin düşük gösterildiği aktarıldı. Bunu yapan kişinin hem devletten vergi kaçırdığı hem de vatandaşın ucuz krediye erişiminin önünü kestiği ifade edildi.

Kampanya kapsamında yüzde 0,69’dan başlayan faizlerle ev almak isteyenler için hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek taksit bedelleri belirlenecek.

Yeni yıl ile birlikte maaşlara gelen zam, Aralık ayı bordolarında yansımadığı için maaşların güncel görünmediği aktarıldı. Bu durumun ise Ocak ayında kredi alımlarına engel olduğu bildirildi.

Bakanlık Devreye Girdi

Ayrıca hangi firmaların kampanyaya dahil olduğu ile ilgili bir belirsizliğin olduğu ifade edildi. Banka çalışanlarının bu konuda da resmi belge talep ettiği ancak bu belgenin temin edilmesinde sorun yaşandığı aktarıldı. Söz konusu sorunu çözmek için ise bakanlığın devreye girdiği açıklandı.

Şikayetlerin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’na iletildiği ifade edildi. Sonrasında “Yeni Evim” kampanyasını internet sitesine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) logosunun da eklendiği aktarıldı.

Söz konusu kampanya sonrasında bazı fırsatçılar harekete geçerek konut fiyatlarına zam yapmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu