Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konut Kampanyası için Hazine Desteği Resmi Gazete’de!

Düşük faizli finansman modelinin uygulandığı konut kampanyası için verilecek Hazine desteği bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Detaylar haberde;
Konut Kampanyası için Hazine Desteği Resmi Gazete’de!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

“Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası” başlığıyla duyurulan Yeni Evim Programı’nda bankaların vereceği konut kredilerinde 3 yıllık Hazine desteğine dair düzenleme Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kampanyanın finansman modelini belirleyen yasaya göre Hazine, ev almak için kredi çeken vatandaşların ilk üç yıllık taksitinin bir kısmını karşılayacak.

Buna göre taksitlerde hane halkı gelirinin yüzde 30’unu aşan kısım, Hazine tarafından desteklenecek.

Söz konusu oran ve süreye ilişkin ise Cumhurbaşkanı’nın değişim yetkisi bulunacak.

Yüzde 5’lik Kısım Müteahhit Firmadan Alınacak

Konut kampanyası kapsamında kredi verecek kamu bankaları ve kampanyaya dahil edilen müteahhitlik firmalarına ilişkin de karar Resmi Gazete’de yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Buna göre konut satış bedelinin yüzde 5’lik oranı müteahhit firmadan alınıp konut kredisi sağlayan bankaya devredilecek.

Bu devirle birlikte kredi kullanan kişinin ödediği taksit tutarında düşüş sağlanacak.

Müteahhit firma desteğinde de Cumhurbaşkanı belirleyici olacak. Cumhurbaşkanı kararıyla, firmaya verilecek destek 3 yıla kadar uzatılabilecek.

Fiyat İstismarında 10 Kat Para Cezası Verilecek

Düşük faizli, uzun vadeli ve Hazine destekli konut kredisinin sektör için can suyu olacağına yönelik beklentiler, fırsatçıların fahiş fiyat artışına gitme ihtimali göz önüne alındığında gölgede kalmıştı.

Bugün yayımlanan kararda, konut piyasasında fiyat dengesizliğinin önüne geçmeye dair de madde yer aldı.

Buna göre kampanya sonrası fiyat artışına gittiği tespit edilenler için cezai yaptırım uygulanacağı açıklandı.

Konut fiyatına dair yanlış değerleme yapan firmalara para cezası uygulanacağı ve tutarın 10 kat artırılacağı bildirildi.

Haksız fiyat uygulamasına gidenlere, konut bedelinin en az yüzde 10’u kadar ceza kesilecek.

Konut Alana da Ceza Uygulanabilecek

Ceza kapsamına yalnızca satıcı değil, alıcı da dahil edilecek. Hatalı değerleme durumunda konut alana, kredinin yüzde 5’i kadar para cezası verilecek.

Sıralanan tüm bu şartlar çerçevesinde kampanya yürütülecek ve 31 Aralık 2023 tarihine kadar konut kredisi verilecek. Cumhurbaşkanı’nın bu süreyi bir yıl daha uzatma hakkı olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.