Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Düşük Faizli Konut Kampanyası için Beklenen Gün Geldi!

Düşük faizli, Hazine destekli yeni konut kampanyası için geri sayımda sona gelindi. Kampanyaya başvurular bugün başladı. Detaylar ve koşullar haberimizde;
Düşük Faizli Konut Kampanyası için Beklenen Gün Geldi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının ortak girişimleri ile hazırlanan Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası için beklenen gün geldi. Düşük faizli yeni finansman modelinin uygulandığı Yeni Evim Programı için başvurular bugün itibarıyla başladı.

Bugün faaliyete geçen internet sitesinde proje bilgisi ve müteahhitler için form paylaşıldı.

Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Emlak Konut, Vakıf Katılım, Emlak Katılım ve Ziraat Katılım aracılığıyla başvuruların alınacağı açıklandı.

Konut Kredi Faizleri Yüzde 1’in Altında Olacak

Tüm illerde uygulanacak olan kampanyada konut kredi miktarı illere göre farklı olacak. Buna göre İstanbul için kredi üst limiti 5 milyon lira; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla için 3 milyon lira ve diğer kentler için 2 milyon lira olarak uygulanacak.

Bankaların yüzde 1 oranın altında vereceği faiz oranları kredi miktarına göre değişecek. Bu kapsamda 2 milyona kadar olan kredilerde faiz oranı yüzde 0,69, 2-4 milyon arası kredilerde yüzde 0,79 ve 4-5 milyon lira arası kredilerde yüzde 0,99 olacak.

GCM Yatırım Banner

15 yıla kadar uzanan taksitler için ilk 3 yıl Hazine destekli ödeme kolaylığı tanınacak. Konut bedelinde peşinat oranı yüzde 10’u, taksit tutarları ise hane gelirinin yüzde 40’ını aşmayacak.

Reşit Sayılan Vatandaşlar Başvuru Yapabilecek

Kampanyaya başvuruda yaş sınırı olmayacak. Banka başvurularında reşit görülen, 18 yaş üstü vatandaşlar başvuruda bulunabilecek.

Kampanyadan faydalanmak isteyenlerden ve eşinden ev sahibi olmama şartı istenecek. Hanede bulunan ve sigorta kaydı olan 18 yaşını geçmiş çocukların ebeveynlerinin ev sahibi olması ise başvuru için engel sayılmayacak.

Bazı İllerde İkamet Şartı Olacak

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Muğla ve Mersin’den ev almak için başvuruda bulunanlardan 1 yıllık ikamet şartı istenecek. Bu illerin dışında bir şehirden ev almak isteyenlerden ise ikamet şartı aranmayacak.

Son bir yılda ev satan kampanyadan faydalanamayacak. Kampanyayla alınan konutta bir yıl ikamet etme şartı olacak, 5 yıl boyunca satış yapılamayacak.

Kampanya Kapsamına Alınan Konutların Bankalarla Garantörlük Sözleşmesi Olacak

Kampanya kapsamına her konut dahil edilmeyecek. İlgili bankalarla garantörlük sözleşmesi olan konutlar için başvuru yapılabilecek.

Sözleşmesi olan konutlar içerisinde ise projesi bitmiş ya da bitmeye yakın durumda olanlara talep edilebilecek. Kampanya kapsamına yalnızca sıfır evler alınacak, ikinci el evler için başvuru yapılamayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.