Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konut Kampanyası GYO ve İnşaat Hisselerini Nasıl Etkiler?

İki bakanlığın ortak olarak duyurduğu düşük kredili konut kampanyası sonrasında, sektör hisselerindeki anlık durumu özetliyoruz.
Konut Kampanyası GYO ve İnşaat Hisselerini Nasıl Etkiler?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum günlerdir duyurulan Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası’nı açıkladı. Ankara’da yapılan basın toplantısında orta gelirli vatandaşlar için düşük faizli konut kampanyasının detayları kamuoyu ile paylaşıldı.

Bakan Nebati, konut fiyatlarına yönelik tedbirler aldıklarını, amaçlarının konut üretimini ve konut edinilmesini desteklemek olduğunu söyledi. Buna göre verilecek olan kredilerde faiz oranının yüzde 1’in altında olacağını duyurdu.

Konut kampanyası içinde birçok sektörü barındırsa da doğrudan olarak bakıldığında inşaat ve gayrimenkul sektörleri etkileniyor. Peki, bu durum önümüzdeki günlerde sektör hisselerine nasıl yansır?

Kampanyanın duyurulması sonrasında sektör hisselerindeki son duruma hızlıca göz atalım.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Hisseleri Karışık Seyrediyor

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsa İstanbul’da dün öğleden sonra başlayan satıcılı hava bu sabah da devam ediyor. Sektör endekslerinin çoğu ekside hareket ederken, düşük faizli konut kampanyasının etkilemesi beklenen gayrimenkul yatırım ortaklığı (XGMYO) endeksinde de düşüş hakim.

GCM Yatırım Banner

Endeks yüzde 0,52 ekside işlem görüyor. En popüler sektör hisselerinde anlık durum ve son dönem fiyat değişimleri şu şekilde:

  • AKFGY – Akfen GYO hisseleri yüzde 1,27 değer kaybıyla 5,45 liradan işlem görüyor. Son bir ayda yüzde 3 oranında prim yaptı.
  • AGYO – Atakule GYO yüzde 2,18 düşüşle 5,39 liradan işlem görürken, aylık değişimi yüzde 1,64 düşüşü işaret ediyor.
  • AKMGY – Akmerkez GYO daha ılımlı bir düşüş gösterdi. Anlık yüzde 0,06 ekside 85,3 liradan işlem gören şirket hisseleri, yatırımcısına bir ayda yüzde 13, bir yılda yüzde 108 kazanç sundu.
  • ALGYO – Alarko GYO’da düşüş oranı yüzde 0,37’yi işaret ediyor. 80,3 liradan fiyatlanan hisseler bir ayda yüzde 0,56, bir yılda yüzde 162 yükseldi.
  • ATAGY – Ata GYO’da anlık kayıp oranı daha geniş düzeyde. Şirket hisseleri yüzde 3’e yakın düşüş gösterdi. 5,01 lira ile ucuz kalan hisseler arasında yer alırken bir ayda yüzde 2,20, bir yılda yüzde 140 oranında prim yaptı.
  • EKGYO – Emlak Konut GYO sektör hisseleri arasında en çok tercih edilenlerden biri konumunda. Son bir ayda yüzde 30, bir yılda yüzde 333 yükselen şirket hisseleri an itibarıyla yüzde 0,53 artıda işlem görüyor. Güncel fiyat 9,46 TL.
  • ISGYO – İş GYO da pozitif bölgede hareket edenlerden biri oldu. Yüzde 0,18 artışla 11,04 liradan işlem gören hisseler, bir ayda yüzde 19, bir yılda ise yüzde 285 gibi büyük kazançlar sundu.
  • KLGYO – Yüzde 2,24 azalış gösteren Kiler GYO son bir ayda yüzde 5, bir yılda yüzde 210 oranında yükseldi. Hisseler şu anda 3,89 liradan işlem görüyor.
  • NUGYO – Nurol GYO endeks bileşenlerinin en kötü performans gösterenlerinden biri oldu. Saat 11.30 itibarıyla yüzde 3,85 ekside 8,23 liradan işlem gören hisseler, son bir ayda yüzde 2,87, bir yılda yüzde 46 değer kazandı.
  • SNGYO – Sinpaş GYO hisseleri ise yüzde 0,29 değer kazancıyla 3,49’tan işlem görüyor. Aylık değişim yüzde 6,77, yıllık yüzde 38,63 artışı işaret ediyor.

İnşaat Hisselerinin Çoğu Ekside

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Kampanyanın etkisi olması beklenen sektörlerden bir diğeri ise inşaat. Sektör hisselerinden oluşan endeks (XINSA) pozitif bölgede hareket etse de bileşenlerinin çoğunda oklar aşağıyı gösteriyor.

En büyük düşüş yüzde 6,18 ile Sanel Mühendislik’te olurken, Edip Gayrimenkul yüzde 1,69, Orge Enerji yüzde 2,04, Türker Proje yüzde 1,06, Yayla Enerji yüzde 2,01 oranında düşüş gösterdi.

Yeşil Yapı yüzde 1,29, Enka İnşaat yüzde 0,51, Kuyaş Gayrimenkul ise yüzde 2,50 yükselişle işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.