Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KKTC Milletvekili Derya’dan Türkiye’ye Çarpıcı Sözler!

Türkiye'de yetkililer son günlerde KKTC'ye yönelik destek ve birlik mesajları verirken, KKTC CTP Milletvekili Doğuş Derya Türkiye'ye yönelik çarpıcı ifadeler kullandı.
KKTC Milletvekili Derya’dan Türkiye’ye Çarpıcı Sözler!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Doğuş Derya meclis toplantısında Türkiye’yi hedef alarak sert ifadeler kullandı. Özellikle Türkiye ile KKTC arasındaki ilişkiye değinerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını eleştirdi. Derya’nın S-sözleri gündeme otururken büyük tepki aldı.

Erdoğan geçtiğimiz haftalarda Birleşmiş Milletler Genel Kurul Salonu’nda BM’nin 77’nci Genel Kurulu görüşmeleri kapsamında KKTC ile ilgili açıklamalarda bulundu. Uluslararası toplumu, ambargolarla dünyadan koparılmaya çalışılan Kıbrıs Türklerine yönelik zulme son vermeye ve Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’ni tanımaya davet etti.

“Önce Türkiye KKTC’nin Ayrı Bir Devlet Olduğunu Tanısın”

KKTC CTP Milletvekili Doğuş Derya ise Erdoğan’ın bu ifadelerini sert bir üslupla eleştirdi. Derya, “ Sayın Erdoğan KKTC’yi tanıyın demiş. Önce kendileri bu ülkenin ayrı bir devlet olduğunu, kurumları olduğunu ve parlamentosu olduğunu tanısınlar.” dedi.

Milletvekili ayrıca meclis konuşmasında adadaki siyasi sorunun çözümsüz olduğu ve bu yüzden Türkiye ile kurulan ilişkilerin sürekli olarak KKTC’ye sanki bir şey lütfedilirmiş gibi aktarıldığını belirtti. Türkiye’de hiçbir doğal alan bırakmayan bütün kültürel mirasın üstünden buldozerler ve iş makineleriyle geçen bir müteahhit zihniyetin var olduğunu bundan dolayı adanın kuzeyini de şantiye haline getirmek istediklerini söyledi.

“KKTC’de Her Türlü Militarist Harekete Karşıyız”

Derya, adadaki Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) varlığına karşı eleştiride bulunarak, “Türkiye Cumhuriyeti bizim haberimiz olmadan geçit kaleye insansız hava aracı ve silahlı insansız hava aracı yerleştirdi. KKTC Başbakanın bu durumdan haberi yoktu. Biz bunların yerleştirileceğini TRT’den duyduk.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Silahlanmaya ve KKTC’de her türlü militarist harekete karşı olduklarını vurguladı. Federal çözümü siyasi eşitliğe dayalı iki bölgeli iki toplumlu çözümü savunmaya devam edeceklerini belirtti. Bir Kıbrıslı Türk olarak konuştuklarını bu konuların futbol taraftarı gibi ele alınamayacağını aktardı.

“Rum ve Yunan Faşistlerine Verdiğimiz Cevap Bu Şahıs İçin Aynen Geçerlidir”

KKTC CTP Milletvekili Doğuş Derya’nın bu ifadelerine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’ten tepki geldi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Çelik şu paylaşımda bulundu:

Ömer Çelik KKTC Doğuş Derya Tepki
Kaynak: Twitter

Bu gelişmelerin yanında çok kısa bir süre önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) yönelik silah ambargosu kaldırma kararı ile ilgili değerlendirme yaparak KKTC’nin haklarını sonuna kadar savunacaklarını duyurdu. Bakan, “Oradaki Türk kardeşlerimizi korumak bizim hakkımız. Biz 1974 yılına tekrarda dönülmesine müsaade etmeyeceğiz” ifadelerinde bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.