Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KKM’de Stopaj Desteği Yıl Sonuna Uzatılıyor

Kur korumalı mevduat hesaplarında yüzde 0 stopaj uygulamasının yıl sonuna kadar uzatılmasına yönelik karar alındığı bilgisi edinildi.
KKM’de Stopaj Desteği Yıl Sonuna Uzatılıyor
HABER GİRİŞ

2021 yılının Aralık ayında tanıtılan ve Hazine’ye maliyeti her geçen gün artan kur korumalı mevduat (KKM), yatırımcıların en yakından takip ettiği konular arasında yer alıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre  kur korumalı mevduat hesapları 16 Haziran haftasında yüzde 2 artış göstererek, toplamda 2,63 trilyon TL’ye ulaştı.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre  bu hesaplarda tevkifat yapılmamasına yönelik çalışma Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in imzasıyla Cumhurbaşkanlığı’na gönderildi.

KKM’de yüzde 0 stopaj uygulaması bu ayın sonunda bitiyordu. Habere göre söz konusu uygulama yıl sonuna kadar uzatılacak. Hazine ayrıca diğer mevduat hesaplarında vadelere göre değişen stopaj oranlarını da sabitledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından kararın Resmî Gazete’de yayımlanacak olan kararla birlikte döviz tevdiat hesaplarına yürütülen faizler ve katılım bankalarınca döviz katılma hesaplarına ödenen kâr payları için vadelerine göre yüzde 20 ve yüzde 18 olarak uygulanan tevkifat oranları vade ayrımı olmaksızın yüzde 25 olarak uygulanacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.