Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KKM’de Düzenlemeler Sürüyor: İki Madde Daha Eklendi

Türk lirasına geçişi desteklemek amacıyla uygulanmakta olan kur korumalı mevduat hesaplarına yönelik iki yeni düzenleme daha yapıldı.
KKM’de Düzenlemeler Sürüyor: İki Madde Daha Eklendi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk lirasına geçişi desteklemek için hayata geçirilmiş olan kur korumalı mevduat hesaplarına ilişkin düzenlemelere yenileri ekleniyor. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan karara göre KKM’ye yönelik iki yeni madde daha eklendi.

Buna göre Türk lirasına geçişte sağlanacak destek kapsamında, döviz tevdiat veya döviz cinsinden katılım fonu hesaplarının 31 Aralık’a kadar açılmış olması şartı, 31 Mart 2023’e uzatıldı. Yapılan düzenleme ile söz konusu hesapların vadesini belirleyen maddede de değişiklik yapıldı.

Vade sınırlamasının kaldırıldığı düzenlemede, daha önce banka tarafından yurt içi yerleşik gerçek işiler ve yurt içi yerleşik tüzel kişiler için 3 ay, 6 ay veya 1 yıl vadeli Türk lirası mevduat veya katılma hesabı açabiliyordu.

Değişiklik ile yeni madde, “Yeni maddede sadece “Banka tarafından açılacak Türk lirası mevduat veya katılma hesaplarının vadeleri Merkez Bankasınca yayımlanacak usul ve esaslarda belirlenir” olarak değiştirildi.

Düzenleme Altın Hesaplarını da Kapsıyor

Resmi Gazete’de yayımlanan vade düzenlemesinin altın hesaplarını da kapsadığı görüldü. Önceki düzenlemede aynı şekilde yurt içi yerleşik tüzel ve gerçek kişiler, 3 ay, 6 ay veya 1 yıl vadeli Türk lirası mevduat veya katılma hesabı açabiliyordu.

GCM Yatırım Banner

Burada yapılan değişiklik ile banka tarafından açılacak Türk lirası mevduat veya katılma hesaplarının vadelerinin Merkez Bankasınca yayımlanacak usul ve esaslarda belirleneceği kaydedildi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan düzenleme ile Hazine destekli kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarında faiz üst sınırı kaldırılmıştı. Bu değişiklik sonrası KKM’lerdeki asgari faiz oranı TCMB’nin politika faizi olacak. Üst sınırı ise bankalar belirleyecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.