Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KKM Hedefler Doğrultusunda İlerliyor! Çıkışlar Sürüyor

BDDK tarafından yayımlanan verilere göre kur korumalı mevduat hesaplarında azalma devam etti. 44 milyar TL’lik çıkış oldu. Detaylar haberde…
KKM Hedefler Doğrultusunda İlerliyor! Çıkışlar Sürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), haftalık bankacılık sektörü verilerini yayımladı. 26 Ocak haftası itibarıyla kur korumalı mevduat hesaplarından çıkış devam etti.

19 Ocak haftası itibarıyla 2 trilyon 502 milyar 609 milyon TL olan KKM hesabı, 2 trilyon 458 milyar 545 milyon TL’ye geriledi.

Böylece bir önceki hafta ile kıyaslandığında KKM hesaplarından 44 milyar TL’lik çıkış oldu.

Kur Korumalı Mevduat Yılın Dördüncü Haftası
Kaynak: BDDK

BDDK verilerine göre 19 Ocak haftası itibarıyla 11 trilyon 736 milyar 173 milyon TL olan kredi hacmi, 26 Ocak haftası itibarıyla 11 trilyon 837 milyar 484 milyon TL’ye yükseldi.

Takipteki alacaklar ise 194,2 milyar TL’den, 194,7 milyar TL’ye yükseldi. Söz konusu itibarıyla mevduat katılım fonu 15 trilyon 101 milyar 316 milyona yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün katıldığı İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin 2024 yılı ilk olağan toplantısında kur korumalı mevduata yönelik konuşarak hedefin buradan çıkmak olduğunu söylemişti.

Piyasaları bozmadan ve sabırla, zamanla KKM’den çıkılacağını aktarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın