Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kızıldeniz’deki Olaylar Küresel Ticareti Nasıl Etkiliyor?

IfW Kiel, Kızıldeniz’de yaşanan gelişmelerin küresel ticareti olumsuz etkilediğini belirtti. Julian Hinz yolculuk süresinin 20 güne kadar uzadığını paylaştı. İşte detaylar;
Kızıldeniz’deki Olaylar Küresel Ticareti Nasıl Etkiliyor?
HABER GİRİŞ

Kızıldeniz’de Husi militanlarının bölgedeki ticaret gemilerine yönelik saldırıları, küresel piyasaların gündeminde yer almaya devam ediyor. Söz konusu olayların petrole olan etkisinin yanında küresel ticareti de oldukça olumsuz etkilediği belirtiliyor.

Alman ekonomik düşünce kuruluşu IfW Kiel, ticari gemilere yapılan saldırıların bölgedeki kargo hacimlerini düşürdüğünü, bu çerçevede küresel ticaretin Kasım’dan Aralık 2023’e kadar yüzde 1,3 oranında gerilediği paylaşıldı.

Yolculuklar Uzuyor

IfW Kiel’in ticaret politikası merkezi direktörü Julian Hinz, Kızıldeniz’deki saldırılara yönelik yaptığı değerlendirmede, saldırıların Asya’daki üretim merkezleri ile Avrupalı tüketiciler arasındaki yolculukların 20 güne kadar uzamasına yol açtığını belirtti. Bu durumun Almanya ve Avrupa Birliği’nin azalan ticaret rakamlarına yansıdığını, taşınan malların hala limanlarda olduğunu ve boşaltılmadığını söyledi.

Şirketten paylaşılan rapora göre Aralık’ta Avrupa Birliği’ne yapılan ihracata yüzde 2, buradan yapılan ithalat ise yüzde 3,1 oranında, ABD’de yapılan ihracat yüzde 1,5, ithalat ise yüzde 1 geriledi.

Allianz Trade, 2024’te seçim belirsizliğinden dolayı küresel ekonomide seçim belirsizliğinin öne çıkacağını ifade etti. Seçim süreçlerinden dolayı birçok ekonomik kararın erteleneceği bildirildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.