Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Allianz Trade Açıkladı: 2024’te Ekonomiyi Hangi Şok Bekliyor?

2024’te küresel ekonomide arz şoku yaşanabileceğini paylaşan Allianz Trade, özellikle seçimden dolayı ekonomik olarak belirsizliğin öne çıkacağını belirtti.
Allianz Trade Açıkladı: 2024’te Ekonomiyi Hangi Şok Bekliyor?
HABER GİRİŞ

Dünyanın önde gelen kurumları, yeni yıla girilmesiyle birlikte küresel ekonomiye yönelik öngörülerini paylaşmaya devam ediyor. Allianz Trade, paylaştığı Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nda, küresel gayri safi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 60’ının sandık başa gideceğini, bu kapsamda ekonomik belirsizliğin artacağını belirtti.

Jeopolitik ve ekonomik politikaların öngörülemediğine dikkat çeken Allianz Trade, dünya ekonomisinin 2024’te negatif bir arz şokuyla karşı karşıya kalabileceğini aktardı. Mevcut yılda artan belirsizliklerden dolayı “bekle ve gör” yaklaşımının benimseneceği ve satın almadan yatırıma kadar birçok ekonomik kararların erteleneceği vurgulandı.

Bu yıl Avrupalı seçmenlerin Avrupa Birliği (AB) temsilcilerini, ABD’nin yeni başkanını seçeceği ifade edildi. Seçim sürecinin ekonomik aktivitelere olumsuz etki edeceği kaydedildi.

Allianz Trade, 2024’te GSYH büyümesinin ABD’de yüzde 1,4, Avrupa Bölgesi’nde yüzde 0,8, Çin’de yüzde 4,6 ve İngiltere’de yüzde 0,6 seviyesinde olacağını belirtiyor.

Dezenflasyon Güç Kazandı

Azalan talep ve enerji ile gıdada olumlu baz etkileri ile birlikte dezenflasyonun güç kazandığı aktarılan raporda, azalan talep ve enerji ile gıdanın olumlu baz etkisi ile dezenflasyonun güç kazandığı vurgulandı. Küresel ticaretin ılımlı bir toparlanma sürecine girebileceğine dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Çinli tüketicilerin ekonomiyi yeniden canlandırabileceği, ülkenin küresel ihracat pazarındaki kayıplarını ve zayıf iç talebi telefi etmek amacıyla politika desteğini artırmaya devam edeceği belirtildi.

2024 yılında finansmana ihtiyaç duyan gayrimenkul, yenilenebilir enerji ve inşaat gibi bazı sektörlerin fırtınanın ortasında kalabileceği vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.