Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Orta Doğu’da Neler Oluyor? Petrol Fiyatları Yine Değişti

Brent petrol, ABD’deki stokların beklenenden daha fazla düşmesi ve Orta Doğu’daki gelişmelerin etkisiyle yukarı yönlü hareket ediyor. Fiyatlar ne seviyede? İşte detaylar;
Orta Doğu’da Neler Oluyor? Petrol Fiyatları Yine Değişti
HABER GİRİŞ

Orta Doğu’da yaşanan gelişmeler neticesinde petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketler öne çıkıyor. Ayrıca dünyanın en büyük ekonomisi olan ve en çok petrol tüketen ülkesi Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) stokların düşmesi de petrol fiyatlarını etkiledi.

Rusya-Ukrayna savaşının ardından Orta Doğu’da İsrail ve Filistin arasında başlayan çatışmalar piyasaların gündemine yerleşti. Bölgedeki çatışmalar 2 ülke arasında sınırlı kalmadı.

İsrail’e destek için bölgede bulunan ABD ordusu, Husi militanlarıyla çatışmaya giriyor. İran destekli Husi militanlarının Kızıldeniz’de seyreden konteyner gemilerine saldırması, dünyanın en büyük nakliye şirketlerinin rotasını değiştirmesine neden oldu.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Yemen’deki İran destekli Husilerin Kızıldeniz’e 2 gemisavar füzesi fırlattığını duyurmuştu ve söz konusu girişimlerin cezasız kalmayacağını vurgulamıştı.

Orta Doğu’da Neler Oluyor? Petrol Fiyatları Yine DeğiştiKaynak: Paratic Piyasalar

GCM Yatırım Banner

Bölgedeki yüksek tansiyon neticesinde gerginlik her geçen gün daha da yükseliyor. Özellikle tedarik zinciriyle ilgili aksamaların emtia fiyatları üzerinde ciddi bir baskı oluşturduğu biliniyor.

2023’ü 71,3 dolardan tamamlayan ham petrol, 3 Ocak’ta 70 dolar seviyesine kadar geriledi. Orta Doğu’daki hareketliliklerden etkilenerek yükselişe geçen ham petrol 5 Ocak saat 21.00 itibarıyla yüzde 2 artışla 73,6 dolardan işlem görüyor.

3 Ocak’ta 75,5 dolar düzeyine kadar inen Brent petrol ise aynı süreçte yüzde 1,4 artışla 78,7 dolarda seyrediyor.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının önceki hafta ortalama 5,5 milyon varil azaldığını duyurdu. Stokların 2,9 milyon varilden daha fazla düşmesi petroldeki yükselişleri tetikledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.