Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kış Yaklaşırken IEA’dan Kritik Doğal Gaz Uyarısı

Uluslararası Enerji Ajansı, doğal gaz talebinde 2026’ya kadar yavaşlama bekliyor. Detaylar haberde…
Kış Yaklaşırken IEA’dan Kritik Doğal Gaz Uyarısı
HABER GİRİŞ

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), küresel doğal gaz talebinin, Avrupa ve Kuzey Amerika gibi olgun pazarlarda 2021’de zirve yaptıktan sonra 2026’ya kadar daha yavaş bir büyüme göstermesini bekliyor.

IEA’nın yıllık orta vadeli gaz piyasası görünümü, küresel gaz talebinin 2022’den 2026’ya kadar yılda ortalama yüzde 1,6 artma eğiliminde olduğunu ve bu artışın 2017 ile 2021 arasındaki ortalama yüzde 2,5’lik yıllık artıştan daha yavaş olduğunu belirtti.

Rusya’nın geçen yıl Ukrayna’yı işgal etmesi, ülkeden Avrupa’ya giden gaz tedarikinin azalmasına neden oldu ve bu da alternatif enerji kaynakları için bir yarışa yol açtı.

Rapora göre, Asya Pasifik bölgesi, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki olgun pazarlardan gelen genel gaz talebi 2021’de zirveye ulaştı ve 2026’ya kadar yıllık yüzde 1 oranında düşüş göstermesi bekleniyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının hızla yaygınlaşması ve verimliliğin artması, bu pazarlarda doğal gaza yönelik düşüş eğiliminin ardındaki temel etkenler arasında yer alıyor. IEA, Avrupa açısından, Rusya’dan gelen boru hattı gazı kaybının hükümetleri enerji güvenliğini korumak için alternatif çözümler aramaya zorladığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

IEA enerji piyasaları ve güvenlik direktörü Keisuke Sadamori, dünya gaz piyasalarının, 2011 ile 2021 arasındaki en parlak dönemin ardından, muhtemelen daha yavaş büyüme ve daha yüksek volatiliteyle karakterize edileceğini belirtti. Bu on yılın sonunda küresel talebin zirveye çıkmasına yol açabilecek yeni ve daha belirsiz bir döneme girildiğine dikkat çekti.

Raporda, Çin’in 2022 ile 2026 yılları arasında küresel gaz talebindeki toplam büyümenin neredeyse yarısını tek başına karşılaması ve enerji sektörü kentsel alanlara hizmet etmek için kullanmasının beklendiği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın