Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kırmızı Ette Fiyatlar Tırmanıyor: 40 Günde 60 Lira Zam!

İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekçi, kırmızı et fiyatlarındaki son artışın ekonomik etkilerini değerlendirdi. Detaylar haberin içerisinde;
Kırmızı Ette Fiyatlar Tırmanıyor: 40 Günde 60 Lira Zam!
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyonla mücadele kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın izlediği şahin para politikalarla ekonomide durgunluk çanları çalmaya başladı. Yüksek faiz ortamında yaşam savaşı veren vatandaşlar, enflasyonun altında ezilen maaşlarıyla beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilmek için sıkı bir bütçe planlaması yapmak zorunda kalıyor.

Et ve Süt Kurumu’nun kesim fiyatlarını durdurmak için ithalata devam etmesine rağmen ise iç piyasada kesim fiyatları artmaya devam ediyor.

Pazar günü yapılan kesimlerde karkas etin kilogramına 20 lira zam geldi. İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekçi, yılbaşında karkas etin kilogram fiyatının ortalama 250 ile 260 arasında değiştiğini anımsattı.

Önceki gün gelen söz konusu zamlarla birlikte, son 40 günde kuzu karkas etin kilosunun 410 liraya, dananın ise 310 liraya çıktığını ifade etti.

Kuzu Eti Fiyatları Neden Yüksek Seyrediyor?

Kuzu karkas etinin görece daha yüksek seyretmesinin nedenini de belirten Tüfekçi, üreticilerin bu yıl yeterince kuzu çıkmadığını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Üreticilerin birbirlerine mesaj atarak “malınızı kesmeyin” diye uyarılarda bulunduklarına dikkat çekerek, geçen yılın Ocak ayında dana karkas etin kilosunun 130 lira olduğunu belirtti.

Bugün ise 310 lira kadar yükseldiğini aktararak, fiyatların bölgelere göre değiştiğini ve İstanbul’da danada 310, kuzuda 410 liraya yükseldiğini açıkladı.

Tüfekçi ayrıca yurt dışından bu hafta ve gelecek hafta itibarıyla biraz daha yoğun büyükbaş hayvanın geleceğini bildirdi.

Kıyma Fiyatları da Yükseldi

Yeni yıl ile birlikte 40 günde 60 lira zam geldiğine işaret eden Tüfekçi, “Normalde bu dönemde süt kuzusu çıkardı ama mal yok diyorlar. Şubat aylarında normalde süt kuzu çıkıyordu ve fiyatlar da biraz gerileme gösteriyordu ama bu yıl yaşanmadı. Fiyatlardaki artış da devam ediyor.” dedi.

Bir kilo etin üzerindeki masrafların yüzde 25’inin karkas kemiği, yüzde 30’unun ise personel, işçi gideri, kira, elektrik gideri ve kilo başına 20 lira da banka komisyonundan oluştuğunu söyledi.

Son zamla birlikte karkas etin kilosunun 20 lira arttığını belirten Tüfekçi, zam öncesinde 290 liraya dana karkas aldıklarını, yeni zamla 310 liraya yükseldiğini kaydetti.

Kasaplarda kıymanın kilogram fiyatının ise 500 ile 540 lira arasında değiştiğini aktaran Tüfekçi, kuşbaşı etin fiyatının ise ortalama kıyma fiyatlarının 20 lira üzerinde olduğunu ekledi.

Üreticilere Süper Yem Desteği

Tüketicilerin kasaba fiyat sorduğunu ve et almadan çıktığını söyledi. Ayrıca, tüketicilerin Et ve Süt Kurumu tarafından zincir marketlere verilen uygun etin satıldığı yerlere yönelmeye başladığını da vurguladı.

Et fiyatlarının düşmesi için süt üretimi yapan üreticilere destekleme priminin artırılması gerektiğini belirten Aydın Tüfekçi, hayvancılık üretiminin devamı için desteklerin önemli olduğunu dile getirdi.

Küçük besicilere yem desteği verilmesinin de önemli olduğunu vurgulayarak, “Bu üreticilere süper yem desteği verilsin. Fiyat artışlarının önlenmesi için küçük işletmelere yem desteği verilmeli. Hayvancılıkta desteklerin önemi çok büyük.” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın