Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kırmızı Et Soruşturmasında Yüzde 10 Para Cezası Uygulanacak

Ramazan Bayramı öncesi başlatılan zam soruşturmasında kırmızı et fiyatları mercek altına alındı. Rekabet Kurumu Başkanı, soruşturmayla ilgili açıklama paylaştı.
Kırmızı Et Soruşturmasında Yüzde 10 Para Cezası Uygulanacak
HABER GİRİŞ

Et fiyatlarına geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayında zam yapılmasıyla birlikte Rekabet Kurumu’nun ön araştırma başlattığını duyurmasının ardından fiyat artışlarının yaşanmasındaki gerekçe ve sürece dair açıklama geldi.

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle yaptığı yazılı açıklamada, “Rekabet kurallarına aykırı davranışlar doğrudan ya da dolaylı olarak kırmızı et fiyatlarının artmasına yol açabilmektedir” diye ifadede bulundu.

81 ilde yürütülen incelemelerin sonucunda rekabete aykırı bir davranışa rastlanması halinde en ağır cezaların yaptırım konusu olacağını belirtti.

Küle, Rekabet Kurumu’nun aykırı davranışların tespiti için çalışmalarını henüz tamamlamadığını ve araştırmaların sürdüğünü söyleyerek, “4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ihlali niteliğindeki bu davranışların tespiti halinde, ilgili teşebbüsler hakkında teşebbüslerin cirolarının yüzde onuna varan idari para cezaları uygulanması söz konusu olabilecektir” diye ekledi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.