Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rekabet Kurumu’ndan Kırmızı Et Fiyatlarına İnceleme

Rekabet Kurumu, Ramazan Bayram'ı öncesinde kırmızı et sektöründeki fiyat artışlarına yönelik ön araştırma başlattı. Detaylar haberde...
Rekabet Kurumu’ndan Kırmızı Et Fiyatlarına İnceleme
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ramazan ayı boyunca kırmızı et fiyatlarında sabitleme kararı alınmıştı. Fakat Ramazan Bayram’ı öncesi son günlerde et fiyatlarında artış yaşandığı gerekçesiyle Rekabet Kurumu ön araştırma başlattı.

Kurum uzmanları konuya yönelik inceleme ve gözlem çalışması yürütüyor. Bu kapsamda büyük besicilerin olduğu Kırşehir, Polatlı, İstanbul ve Sakarya gibi yerlerde incelemeler yapılıyor.

Uzmanlar ayrıca sektör paydaşları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinin yanı sıra ilgili regülasyon kuruluşlarından da bilgi talebinde bulundu.

Söz konusu inceleme kapsamında spekülatif fiyat artışı ya da arz kısıtlanması olup olmadığı araştırılıyor. Besi hayvanlarının, fiyat artışı beklentisiyle, kesimlerinin bilerek geciktirilip geciktirilmediğinin tespit edilmesi amaçlanıyor.

Konuya yönelik ön araştırmayı gerçekleştiren raportör, görüşlerini 30 gün içinde Rekabet Kuruluna yazılı olarak bildiriyor. Raporun değerlendirilmesi sonucunda soruşturma açılıp açılmamasına karar veriliyor.

GCM Yatırım Banner

Yüksek kırmızı et fiyatlarına yönelik Türk Veteriner Hekimleri Birliği Yüksek Haysiyet Divan Başkanı Engin Sakarya’dan ilginç bir açıklama geldi. Son dönemde artan et fiyatlarını düşürmek ve sığır eti üzerindeki baskıyı azaltmak için hindi üretilmesi gerektiğini önerdi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.