Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Et Fiyatlarının Düşmesi için İlginç Öneri: Hindi Üretilmeli!

Türkiye'de et fiyatları her geçen gün artmaya devam ederken, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Yüksek Haysiyet Divan Başkanı Engin Sakarya'dan dikkat çeken bir öneri geldi. Detaylar haberde...
Et Fiyatlarının Düşmesi için İlginç Öneri: Hindi Üretilmeli!
HABER GİRİŞ

Enflasyonun Türkiye’de her geçen gün düşüşe geçtiğinin açıklanmasına rağmen temel gıda ürünlerinde fiyatlar yükselemeye devam ediyor. Özellikle et fiyatlarındaki artış dikkat çekerken sadece dana etine son bir yılda yüzde 200’den fazla zam geldi. Hal böyleyken Türk Veteriner Hekimleri Birliği Yüksek Haysiyet Divan Başkanı Engin Sakarya’dan et fiyatlarındaki hızlı artışa yönelik ilginç bir açıklama geldi.

Sakarya, sığır etine alternatif protein kaynaklarının üretiminin artırılması gerektiğini vurguladı. Son dönemde artan et fiyatlarını düşürmek ve sığır eti üzerindeki baskıyı azaltmak için hindi üretilmesi gerektiğini önerdi.

“Türkiye’de Yeni Politikalar Üretilmeli”

Avrupa Birliği’ndeki (AB) hindi etinin mevcut üretimin yüzde 20’si, İsrail’de ise yüzde 50’sini oluşturduğunu kaydetti. Bunun sığır üretimi üzerindeki baskıyı azaltacağını söyledi.

Türkiye’de de yeni politikaların üretilmesi gerektiğini belirten Sakarya, çayır ve mera alanlarının çok rasyonel kullanılmasının gerektiğini kaydetti.

Yem hammaddesindeki dışa bağımlılığının azalmasıyla et fiyatların düşeceğini ifade etti. Bunun yanında kırmızı et üretiminde yüzde 90 sığır etinin, yüzde 10’unun ise koyun etinden olduğunu kaydetti. Kuzuda iç piyasada çok talep olmasa da ihracat yapabiliriz. Küçükbaşı da ihmal etmemek gerekir. Bunun Türkiye’de rahatlama sağlayacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.