Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kırgızistan’daki Olağanüstü Hal Durumuna Çin Müdahalesi

Kırgızistan’da enerji sektöründe ilan edilen olağanüstü hal üzerine Çin şirketlerinin ülkede hidroelektrik santralleri inşa edeceği açıklandı. İşte detaylar;
Kırgızistan’daki Olağanüstü Hal Durumuna Çin Müdahalesi
HABER GİRİŞ

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, ülkesini enerji krizinden çıkarmak amacıyla Pazartesi günü enerji sektöründe olağanüstü hal ilan etmişti. Bu hareketin üzerine Çinli şirketler harekete geçti. Çin şirketlerinin Kırgızistan’ın güneyindeki Celalabad Bölgesi’nde baraj ve 1160 megavatlık hidroelektrik santralleri inşa edeceği açıklandı.

Kırgızistan’da enerji sektöründe ilan edilen olağanüstü hal ile yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına uygun arazi belirleme ile tek bir kaynaktan mal, iş ve hizmet satın alma izni verilmişti.

Hükümetin Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre Çolpon-Ata şehrinde düzenlenen Issık Göl-2023 6. Uluslararası Ekonomik Forumu kapsamında hidroelektrik santralinin inşası için yatırım anlaşması imzalandı.

Olağanüstü Hal 31 Aralık 2026’ya Kadar Uygulanacak

Narın Nehri üzerinde baraj ve toplam kapasitesi 1160 megavatlık 4 ayrı hidroelektrik santralinin inşa edileceği kaydedilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı;

“Yatırımların toplam maliyetinin 2,4-3 milyar ABD doları olduğu tahmin ediliyor. Hidroelektrik santralleri 2030’a kadar hayata geçirilecek.”

GCM Yatırım Banner

Anadolu Ajansı (AA) haberinde Kırgızistan’a, Çin’in Power China Northwest Engineering Corporation Ltd, Green Gold Energy (GGE) ve China Railway 20th Bureau Group Co Ltd. adlı şirketlerinden oluşan konsorsiyumun yatırım yapacağına işaret etti.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Pazartesi günü enerji sektöründe 1 Ağustos 2023’ten 31 Aralık 2026’ya kadar uygulanmak üzere ülkede olağanüstü hal ilan etmişti.

Olağanüstü hal sürecindeki tüm sorumluluğun Kırgızistan Enerji Bakanlığı’nın üzerinde olacağı belirtilmişti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.