Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kiracılar Dikkat! Ev Sahipleri Yeni Koz Buldu

Tavan zam sınırını delmek için arka kapı yöntemleri geliştiren ev sahiplerinin seçenekleri bitmiyor. Ev sahipleri eski kiracısını evden atacak bir koz daha buldu.
Kiracılar Dikkat! Ev Sahipleri Yeni Koz Buldu
HABER GİRİŞ

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, fahiş kira artışı nedeniyle karşı karşıya gelen ev sahibi-kiracı arasında yaşanan ihtilafların gelinen noktada arabuluculuk uygulamasıyla olumlu sonuçlandığını bildirse de günlük hayatta işler tam tersine yürüdü.

Geçen yıl getirilen ve gelecek yıla kadar uygulamada olan yüzde 25’lik tavan zam sınırını delmeye çalışan ev sahipleri yeni arka kapı yönetimleri oluşturmaya devam etti.

Kira sözleşmesi yapmama, elden zamlı kira alma ve enflasyon farkı hesaplamadan sonra gelinen noktada depozito detayı kiracıları evden çıkarmak için koz olarak görüldü.

Edirne’de mahkemeye taşınan bir olay, ülke genelindeki kiracı-ev sahibi ihtilaflarında emsal oldu. Yeni kira bedelinde anlaşıp depozito bedelinde uzlaşamayan ev sahibi, depozito anlaşmazlığı nedeniyle kiracısına icra takibi başlattı.

Depozito Bedelinde Ayarlama Nasıl Olmalı?

Ev sahibiyle sürekli karşı karşıya gelen kiracıların hukuki hakları hakkında bilgi veren avukat Bedia Mutlu Mirzabey, her iki tarafın da haklarının korunması için kira sözleşmesinin dikkatli bir şekilde hazırlanmasını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Depozito bedelinin 3 ayı geçmeyecek şekilde kira bedeline endekslenmesi gerektiğini belirterek, depozitonun güncelliğini koruması şartına dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.