Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ev Sahibi-Kiracı Dosyalarında Arabuluculuk Olumlu Sonuç Verdi

Adalet Bakanı Tunç, 1 Eylül'den itibaren kiracı-ev sahibi arabuluculuğuna 24 bin başvuru yapıldığını bildirerek konuya ilişkin detay verdi. Ayrıntılar haberde;
Ev Sahibi-Kiracı Dosyalarında Arabuluculuk Olumlu Sonuç Verdi
HABER GİRİŞ

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Meclis’in 28. Dönem 2. Yasama Yılı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda düzenlenen resepsiyonda konuştu. Yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu belirten Tunç, yeni dönemde konuya ilişkin uzlaşmanın sağlanmasını istediklerini söyledi.

Yeni anayasa ile millete olan borcun da ödeneceğini savunan Bakan Tunç, gündeme ilişkin birçok konuya değindi.

Kira uyuşmazlığında arabuluculuk uygulamasına ilişkin de açıklamalarda bulunan Tunç, 1 Eylül’de başlayan uygulama kapsamında bugüne kadar 24 bin başvurunun yapıldığını duyurdu.

Başvurulan dosyaların yarısından fazlasının olumlu sonuçlandığını bildirerek, arabuluculuk konusunda anlaşanların sayısının anlaşmayanlardan fazla olduğuna işaret etti. Müzakereleri tamamlanan uyuşmazlıklardan 1900’ünde ise anlaşmanın sağlandığını vurguladı.

Yıkım Kararları Hızlı Bir Şekilde Uygulanmalı

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihli depremlere ilişkin gelen soruyu da yanıtlayan Tunç, binaların hasar durumlarına yönelik çeşitli itirazlarda bulunulduğunu kaydetti. Yıkım kararlarının hızlı şekilde uygulanması gerektiğini ekledi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Yıkım kararlarına karşı açılan davaların bulunduğunu hatırlatarak, konu hakkında yargılamadaki sürelerin kısaltılabileceğini bildirdi.

Konuyla ilgili bir alternatif model sunulacağını kaydeden Tunç, “Farklı bir usul önereceğiz Meclis’imize. Taslak olarak çalışmamız var. Bu çalışmayı paylaşacağız. Şu anda 11 ilde 30 bine yakın idari dava var.” dedi.

7 Yargı Paketi Yasalaştı

Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında bugüne kadar 7 yargı paketinin yasalaştığını dile getirerek, belgenin yüzde 70’inin gerçekleştirildiğini bildirdi.

Yargı reformu hakkında yeni bir çalışma yapıldığını paylaşan Bakan Tunç; alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri, Arabuluculuk Kanunu, bilirkişilik, çocuk adalet sistemi, ceza adalet sistemi ile Anayasa Mahkemesinin iptal kararı verdiği konuların değerlendirileceğini aktardı.

Söz konusu konular hakkında tüm kesimlerden görüş alınacağını ifade eden Tunç, yeni İnsan Hakları Eylem Planı’nın da hazırlanacağına dikkat çekti.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.