Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ev Sahipleri Zam Beklerken Tazminat Ödeyebilir!

Tavan zam sınırlamasına uymayan ev sahibine hapis cezasına varıncaya kadar yaptırım uygulanacağı konuşulurken niyet göstergesi olarak tazminat cezası da masaya geldi.
Ev Sahipleri Zam Beklerken Tazminat Ödeyebilir!
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyon ortamında karşı karşıya gelen ev sahibi ve kiracıların yaşadığı anlaşmazlıklara çözüm bulunması için kira zammında yüzde 25 oranında artışın üzerine çıkılmaması şartı getirildi. Ancak tavan zam oranını düşük bulan ev sahipleri yasağı delme yolundan uzaklaşmadı.

Gelinen noktada kira sözleşmesi yapmamaktan, elden zamlı kira almaya kadar her yolu deneyen ev sahipleri yine mahkemelik oldu.

İzmir’de yaşanan bir kira artış ihtilafında mahkemeden çıkan karar ise emsallik oldu. Ev kirasına yüzde 55 zam yapan ve yüzde 25 oranında zamlı ödeme alan ev sahibi, kiracısına tahliye talebiyle dava açtı.

Ancak mahkemeden ev sahibinin aleyhine karar çıktı. Mahkeme, ev sahibini “kötü niyet tazminatı” ödemeye mahkum etti.


Kararda, “Takibe konu aylara ilişkin asıl alacak yasal süre içerisinde alacaklı hesabına ödendiğinden tahliye talebinin reddine karar verilmesi, gerekli şartlar oluştuğundan takibe konu asıl alacağın yüzde 20’si oranındaki kötü niyet tazminatının davacıdan alınıp davalıya verilmesine hükmedilmiştir” denildi.

Davanın devamında bilirkişi raporunda ise mülk sahibinin kötü niyetli bir şekilde icra takibi başlattığı tespiti yapıldı. Bu nedenle takibe konu alacağın yüzde 20’sinin kötü niyet tazminatı olarak ödenmesi kararı verildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın