Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kira Zam Sınırı Uzatılacak mı? Bakan Tunç’tan Açıklama Geldi

Yüzde 25 kira zammı uygulamasının devam edip etmeyeceği konuşulurken, Adalet Bakanı Tunç'tan yeni bir açıklama geldi. Detaylar haberde...
Kira Zam Sınırı Uzatılacak mı? Bakan Tunç’tan Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ

Konutlarda yüzde 25 kira zammı sınırı iki yıla yakın süredir uygulanıyor. Söz konusu uygulama 5 ay sonra 1 Temmuz 2024 tarihinde sona erecek. Gündemde merak edilen konulardan biri ise uygulamanın devam edip etmeyeceği. Bugün Adalet Bakanı Yılmaz Tunç konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Bakan Tunç, birkaç gün önce katıldığı programda yüzde 25 kira zammı uygulamasının sürmesine gerek kalmayabileceğini duyurmuştu. Yapılan açıklamanın ardından bazı sosyal medya hesaplarından yüzde 25 zam sınırı uygulamasının kalktığına dair paylaşımlar yapıldı. İletişim Başkanlığına bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi ise Bakan Tunç’un açıklamasının, “böyle bir karar alındığı” yönünde değil, “böyle bir beklentisinin olduğu” yönünde olduğunu bildirmişti.

“Günün Şartlarına Göre Belirlenecek”

Bugün kira zammı uygulaması hakkında Haber Global’e konuşan Bakan Tunç, “2 yıl önce fahiş kira artışları nedeniyle borçlar kanununa geçici bir madde eklendi. Süre bir yıl daha uzatıldı. Sürenin tekrar uzatılıp uzatılmayacağı Meclis’in takdirinde.” açıklamasında bulundu.

Enflasyon hedeflerinin tutturulması durumunda uzatılmaya gerek kalmayacağını belirttiklerini söyleyen Bakan Tunç, yüzde 25 zam sınırının kaldırılıp kaldırılmayacağının 1 Temmuz yaklaştığında, günün şartlarına göre belirleneceğini bildirdi.

Geçen yıl Aralık ayında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in basına kapalı gerçekleştirdiği iş insanları ile olan görüşmesinin detayları aktarılmıştı. Bakan Şimşek’in yüzde 25 kira zammı sınırının kaldırılacağını söylediği paylaşılmıştı. Haberin gündemde büyük yankı bulmasıyla Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden yalanlama gelmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın