Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İletişim Başkanlığı Tavan Zam Uygulaması için Açıklama Yaptı

Adalet Bakanı Tunç’un kira zam sınırına gerek olmayacağı yönündeki çıkışı üzerine Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden açıklama geldi.
İletişim Başkanlığı Tavan Zam Uygulaması için Açıklama Yaptı
HABER GİRİŞ

Bu yıl enflasyonda zirve yükselişlere hazırlıklı olunması beklenirken kira zamları için uygulanan yüzde 25 sınırının devamının gelmeyeceği yönünde söylentiler kamuoyunda merak uyandırdı. 1 Temmuz 2024 tarihinde son bulacak olan tavan zam uygulamasının devam ettirilmeyeceği açıklamasını daha önceki konuşmasında yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek gibi Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da benzer bir çıkış yaptı.

Dün katıldığı programda konut kiralarında uygulamada olan yüzde 25 zam sınırlamasının sürmesine gerek kalmayabileceği açıklaması yapan Tunç’un söylemi üzerine bugün İletişim Başkanlığına bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden yalanlama geldi.

Daha önce Bakan Şimşek’in görüşünün resmi açıklama boyutunda olmadığını duyuran Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Adalet Bakanı’nın söylemlerine ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

Açıklamada, “Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, ‘Kiralarda yüzde 25 zam sınırı uygulamasının uzatılmamasına karar verildi’ iddiası doğru değildir” denildi.

Konuya ilişkin herhangi bir resmi kurumdan, “yüzde 25 zam sınırının kaldırıldığına” yönelik bir açıklama yapılmadığının altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Bakan Tunç’un, “Maliye Bakanımızın özellikle enflasyon hedefiyle ilgili açıklamalarına baktığımız zaman böyle bir duruma ihtiyaç kalmayacak gibi görünüyor” şeklindeki ifadesinin çarpıtıldığı ve açıklamasında, böyle bir karar değil, beklenti olduğu belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.