Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kiracılar Dikkat! Ev Kiralarında Zam Uygulaması Kalkıyor

Bakan Şimşek, geçen yıl uygulamaya alınan ve bu yıl da uzatılan yüzde 25 zam sınırının 2024’te tarih olacağını açıkladı. Detaylar haberde;
Kiracılar Dikkat! Ev Kiralarında Zam Uygulaması Kalkıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçen hafta iş insanlarıyla bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in basına kapalı olarak gerçekleştirdiği görüşmesinin içeriği bugün kamuoyuyla paylaşıldı. Sözcü’den Nedim Türkmen, görüşülen konuları bugünkü köşesine taşıdı.

Türkmen’in aktardığına göre göreve geldikten sonra ekonomi programında 180 derecelik dönüşe imza atan Bakan Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan tam destek aldığını söyledi.

“Sayın Cumhurbaşkanımızın uyguladığımız programa tam desteği var. İster inanın ister inanmayın” diyen Şimşek, Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerden sonra ise beklentilerin aksine ekonomi programında değişimin olmayacağını belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı, “Seçim sonrası da bu program aynı şekilde sürecektir, sabır ve kararlılıkla bunu uygulayacağız” diye taahhütte bulundu.

Kirada Yüzde 25 Zam Sınırı Kalkıyor

Toplantıda, konut sektörüne getirilen düzenlemelere ilişkin de açıklamada bulunan Şimşek, geçen yıl getirilen ve bu yıl da uzatılan yüzde 25 tavan zam sınırının kaldırılacağı haberini verdi.

GCM Yatırım Banner

1 Temmuz 2024 tarihinde sonlanacak olan zam sınırlamasının yinelenmeyeceğini, “Önümüzdeki dönemde ihtiyaç duyulmayacak ve süre uzatılmayacak” diye açıkladı.

Ancak sektörü düzenlemek için vergilendirmede düzenlemeye gideceklerini paylaşarak, “Bir kişinin birinci evine farklı, ikinci evine farklı vergi ve evin değerine göre farklı vergi gibi uygulamaları planlıyoruz” dedi.

Kredi Kartı Taksiti İyi Değil

Daha önceki açıklamalarında mali sıkılaşma için talebi düşürmek gerektiğini söyleyen ve kredi kartı kullanımının sınırlanması formülünü savunan Şimşek, toplantıda da aynı görüşünü yineledi.

“Dünyada kredi kartına taksit uygulayan tek ülkeyiz” diyerek, bu uygulamanın tüketimi artırdığını söyledi. Kredi kartına yapılan taksitler yüzünden vatandaşın gelirinden fazla harcama yaptığı tespitinde bulundu. Bunun ise iyi bir şey olmadığını kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.