Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak Teklif Meclis Kapısında

Kentsel dönüşümü hızlandıracak AKP'nin üzerinde çalıştığı kanun teklifinin Meclis'e sunulacağına işaret edildi. Detaylar haberde;
Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak Teklif Meclis Kapısında
HABER GİRİŞ

Asrın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat tarihli depremlerin ardından şehirlerdeki kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması kamuoyunun en çok konuşlan konuları arasında yer aldı. Sabah’ın haberinde kentsel dönüşümü hızlandıracak düzenlemenin Meclis’e sunulacağı açıklandı.

Haberde, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) üzerinde çalıştığı kanun teklifinin ileriki günlerde Meclis’e sunulacağı kaydedildi. Teklif ile kentsel dönüşümde kat malikleri anlaşma oranının üçte ikiden salt çoğunluğa çekileceğine dikkat çekildi.

Uygulamada olan yasaya göre kentsel dönüşüm kararı için kat maliklerinde üçte iki çoğunluk aranıyor. Söz konusu teklifle ise bu oran salt çoğunluğa düşürülecek. Böylece kat maliklerinin yarısından bir fazlası ile kentsel dönüşüm kararı alınabilecek.

Habere konu olan teklifin komisyondaki görüşmelerinde ise ortaya çıkacak olumlu ve olumsuz durumların etki analizinin ele alınacağı vurgulandı.

AKP kaynaklarından elde edilen bilgiye göre bu hafta Meclis’in gündemine sunulması beklenen Kentsel Dönüşüm Yasası ile kentsel dönüşümde kat malikleri arasındaki uyuşmazlık sebebiyle uzayan sürecin kısaltılması hedefleniyor.

GCM Yatırım Banner

Sunulacak teklifle, ulaşılamayan kat malikleri nedeniyle uzayan kentsel dönüşüm süreçlerinin önüne geçilmesi planlanıyor.

Teklifle Tebligat Kanunu’ndan kaynaklı gecikmelerin de engelleneceğini düzenlemelerin olacağını öne süren Sabah haberinde, teklifle kentsel dönüşümde hızlı sonuç alınmasının hedeflendiğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.