Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kentsel Dönüşüm için İstanbul Yasası Geliyor

Beklenen Marmara depremi, hükümeti yeni yasa yapmaya itti. Kentsel dönüşüme hız vermek için hazırlanan yeni yasanın detayları paylaşıldı.
Kentsel Dönüşüm için İstanbul Yasası Geliyor
HABER GİRİŞ

Şubat ayında yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremler, İstanbul’da olması beklenen deprem için hükümetin kolları sıvaması gerektiği gerçeğini gün yüzüne çıkardı. Afetin felakete dönüşmemesi için yasa yapıcıların sorumluluk alması gerektiği uyarılarına cevap olarak İstanbul yasası hazırlıklarına başlandı.

Hükümetin, kentsel dönüşümü hayata geçirmek için ilk adım olarak imara kapalı alanlardaki evleri yıkması amacıyla yeni yasanın içeriği oluşturuldu.

Yasada, ev yıkımının yanı sıra yeni konutlar için uygun finansman desteğinin verileceği de öğrenildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile AKP grubunun birlikte hazırladığı ve Meclis’e getirmeye hazırlandığı yeni kentsel dönüşüm yasa teklifinin detaylarını aktaran Sabah’ın haberine göre öncelikle imara aykırılık sorunu ortadan kaldırılacak.

Böylece ortak kullanıma ayrılan ve imara kapalı olan alanlara depreme dayanıklı olmayacağı için yeni konutlar yapılamayacağından mevcut yapılar yıkılacak.

GCM Yatırım Banner

Yeni konutlar için ise uygun faizli krediler verilecek. Yıkımı yapılan konutların ev sahiplerine rezerv alanlarda belli ücret karşılığında ev tahsis edilecek.

Bunun için ev sahiplerine düşük faiz ve uygun taksit seçeneğiyle finansman desteği sağlanacak.

Bina Yıkım ve Yapımı için Uzlaşma Şartı Kaldırılacak

Kentsel dönüşüm sürecini sekteye uğratan uzlaşma şartı da yeni yasada değişime uğrayacak.

Buna göre bina yıkımı için tüm maliklerin rıza ve imzası şartı yerine çoğunluk koşulu getirilecek.

Bina yıkımından yapımına kadar alınacak tüm ortak kararlarda üçte iki çoğunluk koşulu baz alınacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın