Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Katar Batı’yı Uyardı: Enerji Konusunda Rahat Olmayın!

AB yaptırımları yüzünden enerji piyasasında saf dışı bırakılan Rusya’nın yerini alan Katar’dan Batı’yı endişelendirecek açıklamalar geldi.
Katar Batı’yı Uyardı: Enerji Konusunda Rahat Olmayın!
Yorum

Ukrayna topraklarını ilhak ettiği için iki yıla yakın zamandır Rus gazını boykot eden Avrupa’nın enerji arzında güvendiği taraftan iyimser açıklamalar geldi. Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı’nın enerji bağlarını güçlendirmek için kapısını çaldığı ve geçen yıl ekonomik kalkınma sözü aldığı Katar’dan Batı’ya uyarı niteliğinde açıklamalar geldi.

Katar Ekonomik Forumu’nda konuşan Katar Enerji Bakanı Saad el Kaabi, Rusya’ya uygulanan yaptırımlarından aslında Avrupa’nın beklenen büyüklükte etkilenmediği yorumunu yaptı.

Batı’nın kendi yaptırımları yüzünden ekonomik sarsıntı yaşamamasına sevindiğini söyleyen Kaabi ancak bugünden sonra dikkat etmek gerektiğini söyledi.

“Bu yıl insanlığı ve Avrupa’yı kurtaran tek şey kış mevsiminin ılık geçmesi ve ekonominin yavaşlamasıydı” diyerek, 2024 için beklentilerini sıraladı.

Bakan, gelecek yıl pandeminin ekonomilerin üzerine örttüğü ölü toprağının tamamen kaldırılacağı tahminini paylaştı.

Kışın ise mevsim normallerine dönülmesiyle daha fazla yakıt ihtiyacı doğacağı beklentisini ekleyerek, bu durumda Batı için en kötüsünün kapıda olduğunu ifade etti.

Enerji krizinin hala risk yarattığına dikkat çekerek, “Bu durumun farkında varmaz, doğru düzgün plan yapmaz ve üretici ile firmalarla oturup konuşmazlarsa gerçekle yüzleşecekler” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu