Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Katar, Almanya’nın Yeni Doğal Gaz Tedarikçisi Olabilir

Almanya, Rusya’ya doğal gaz bağımlılığını azaltmak için Katar ile iş birliğini artırmaya yönelik olumlu bir adım attı. Detaylar şöyle...
Katar, Almanya’nın Yeni Doğal Gaz Tedarikçisi Olabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle Batılı ülkeler Rusya’ya ağır yaptırımlar uyguladı. Ancak Avrupa’nın en büyük kaygısı, Rus gazına alternatif bulamama korkusuydu. ABD, Rusya’dan hem doğal gaz hem de ham petrol ithalatına yasak getirdi.

Almanya ise alternatif bir kaynak bulunmadıkça en büyük tedarikçisi olan Rusya’dan gaz almaya devam edeceklerini bildirmişti.

Kaynakların aktardığı bilgiye göre Almanya, Katar ile enerji anlaşması yaptı. Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad al-Thani’nin, bugün Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck’i kabul ettiği ve enerji sektöründeki ikili ilişkilerin geliştirilmesi konusunu konuştukları öğrenildi.

Katar tarafından yapılan açıklamada, yıllardır Almanya’ya tedarik sağlamaya çalıştıkları fakat bugüne kadar somut anlaşma sağlanmadığı söylendi.

“İlgili ticari kuruluşlarının uzun vadeli LNG arzı konusundaki görüşmeleri yeniden başlatacakları ve ilerletecekleri” konusunda anlaşma sağlandığı bildirildi.

Öte yandan Katar Enerji Bakanı Saad al-Kaabi, geçen ay yaptığı açıklamada ne Katar ne de başka herhangi bir ülkenin Avrupa’ya Rus gazı yerine yeterince sıvılaştırılmış doğal gaz sağlayamayacağını söylemişti.

Avrupa’nın kullandığı gazın yaklaşık yüzde 40’ının Rusya’dan geldiği belirtilirken, “Bu kadar büyük bir hacimde doğal gaz sağlayabilecek kimse yok. Hiç bir ülkenin bunu LNG ile gerçekleştirme kapasitesi yok” ifadesi kullanılmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu