Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kargo Ücretlerini Kim Ödeyecek? Bakanlık Noktayı Koydu

Sosyal medya üzerinden yazılı açıklama yapan Ticaret Bakanlığı, online alışverişlerde kargo iade masraflarını kimin ödeyeceğine dair duyuru yaptı. İşte detaylar;
Kargo Ücretlerini Kim Ödeyecek? Bakanlık Noktayı Koydu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanlığı, 12 Aralık’ta sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda kargo iade masraflarını kimin ödeyeceğine yönelik aydınlatıcı bir yazılı açıklama yaptı. Bakanlık, kargo iade masraflarını tüketicilerin ödeyeceğine yönelik haberlerin gerçek dışı olduğunu belirtti.

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren uygulamaya başlanacak düzenleme ile internet üzerinden yapılacak alışverişlere dikkat çekildi. Bu çerçevede satılan malın ayıplı olması durumunda cayma hakkını kullanan tüketicilerin malın iadesine ilişkin kargo ücretini ödemek zorunda olduklarına yönelik haber ve içeriklerin yapıldığı belirtildi.

Yeni satış ve pazarlama tekniklerine karşı etkin bir koruma oluşturulması amacıyla 23.08.2022 tarihli ve 31932 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeler ile bazı noktalarda değişiklikler yapıldığı aktarıldı.

İade Sürecinde Kargo Ücretini Kim Ödeyecek?

Bakanlık, cayma hakkı kullanımında iade masraflarının ön bilgilendirmede belirtilmek ve ilk teslim masraflarını aşmamak şartıyla tüketici tarafından karşılanabileceğine dair düzenlemenin uygulanmasının Yönetmelik Değişikliği ile 01.01.2025 tarihine kadar ertelendiği, söz konusu haberlerin gerçek dışı olduğunu vurguladı.

Söz konusu tarihe kadar cayma hakkı kullanımında kargo iade bedelinin satıcının karşılamakla yükümlü olduğu ifade edildi. Bu çerçevede tüketicilerin iade kargo ücretlerini ödemesinin kesinlikle söz konusu olmadığı açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Başta e-ticaret olmak bu süreçte iade kargo ücretini talep ve tahsil eden satıcılar için 1.371 TL idari para cezasının uygulanacağı, bu tutarın 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yeniden değerleme oranında artırılacağı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.