Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Online Alışverişlerde Yeni Dönem: Ücretsiz Kargo Kalkıyor

Bakanlık tarafından düzenlenen cayma hakkında yeni uygulama 1 Ocak günü itibaren başlıyor. Tüketiciler online alışverişlerde kargoyu kendileri ödeyecek.
Online Alışverişlerde Yeni Dönem: Ücretsiz Kargo Kalkıyor
HABER GİRİŞ

Online alışverişlerde tüketiciler için büyük avantaj olarak görülen ücretsiz iade hakkında son dönemece girildi. Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile tüketicilerin satın aldığı ürünü iade etme hakkı, ürünün teslim alındığı tarihten itibaren 14 gün olarak geçiyor.

Tüketicilerin 2 haftalık cayma hakkı mevcut ancak artık iadelerde kargo ücretini ödeyecek taraf değişiyor.

Buna göre daha önce kamuoyuyla paylaşılan yeni düzenlemede, internet üzerinden alınan ürünler için müşteri cayma hakkını kullanırken kargoda ücreti kendisi ödeyecek.

E-ticarette ücretsiz olacak kargoda ürünün ayıplı mal olarak değerlendirilmesi şartı gözetilecek. Söz konusu uygulama 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren başlayacak. Böylece yeni yılda online alışverişler nedeniyle kargo tarafından yaşanan iade karmaşasının önüne geçilmesi hedefi gözetilecek. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın