Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Karar Yasalaştı: İhracat Gelirinin Yüzde 40’ı TCMB’ye Satılacak

Bir süredir gündemde olan ihracatçıların döviz gelirlerinin Merkez Bankası’na satış payında değişikliğe dair genelge yayımlandı. İşte detaylar...
Karar Yasalaştı: İhracat Gelirinin Yüzde 40’ı TCMB’ye Satılacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni bir ihracat genelgesi yayımladı. İhracat bedellerinin yurda getirilmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen genelgeye göre ihracat döviz gelirlerinin yüzde 25 olan TCMB’ye satış zorunluluğu, yüzde 40’a çıkarıldı.

Kararın 18 Nisan 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği bildirildi.

Madde 31’de yer alan “İhracat Bedellerinin Merkez Bankasına Satışı” başlıklı ek maddede “Bu maddenin yürürlük tarihinden itibaren İBKB’ye (İhracat Bedeli Kabul Belgesi) veya DAB’a (Döviz Alım Belgesi) bağlanan ihracat bedellerinin en az yüzde 40’ı İBKB’yi veya DAB’ı düzenleyen bankaya satılır.” bilgisine yer verildi.

Söz konusu bedellerin bankaca, Merkez Bankası tarafından ilan edilen ve işlem günü için geçerli döviz alış kuru üzerinden aynı gün Merkez Bankasına satılacağı açıklandı. Ardından Merkez Bankasının banka nezdindeki hesabına aktarılacağı ve tam karşılığının ihracatçıya Türk parası olarak ödeneceği söylendi.

“Döviz olarak beyan edilen ihracat bedellerinin Türk Lirası olarak kabulü” geçici maddesinde ise “Ukrayna ve Rusya’ya gerçekleştirilmiş veya gerçekleştirilecek ihracat işlemleriyle ilgili olarak ihracat bedellerinin döviz cinsinden beyan edilmiş olsa dahi Türk Lirası olarak da kabulü mümkündür.” denildi.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

Salı günü TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ihracat temsilcileriyle görüşmüştü. İhracat gelirlerinin Merkez Bankası’na zorunlu satış oranında değişikliğe gidileceği gündeme getirilmişti.

Ancak sektör temsilcilerinden bazı isimler oranın yükseltilmesi yerine tamamen sıfırlanması gerektiğini söyleyerek, ihracatçıları zora soktuğunu belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu