Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İhracat Gelirlerinin TCMB’ye Satış Payı Yükseltiliyor

Resmi olmayan bilgilere göre şirketlerin ihracat gelirlerinden, TCMB'ye yapılacak döviz satışına ilişkin uygulamada değişikliğe gidilmesi konuşuluyor.
İhracat Gelirlerinin TCMB’ye Satış Payı Yükseltiliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Gülle ve ihracat temsilcileriyle görüşme yaptı.

TİM Başkanı Gülle, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda yılın ikinci istişare toplantısını gerçekleştirdiklerini söyledi. Birlik başkanlarının katıldığı toplantıda 2022 ilk çeyrek ihracat verileri, bölgesel sorunların ihracata etkileri olmak üzere birçok konuyu istişare ettiklerini açıkladı.

Kaynakların aktardığı bilgiye göre şirketlerin ihracat gelirlerinin TCMB’ye satma zorunluluğu konusunda yakın zamanda bir değişiklik planlanıyor. Merkez Bankası’nın karar almadan önce Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı’nın da sürece dahil edileceği söylendi.

Yapılacak değişiklik ile şirketlerin ihracat gelirlerinin TCMB’ye satma zorunluluğunun yüzde 25’ten yüzde 40’a çıkarılması gündemde yer alıyor. Mevcut durumda şirketlerin aylık ortalama 20 milyar dolarlık ihracatının yüzde 25’ine denk gelen 5 milyar dolarlık kısmı Merkez Bankası’na satılıyor. Eğer söz konusu değişiklik yasalaşırsa, bu miktar 8 milyar dolara çıkarılacak.

Öte yandan oranın artırılması değil tamamen kaldırılmasını isteyen isimler de var. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Akyüz Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, daha önce yaptığı değerlendirmede yüzde 25 satış uygulamasının ihracatçıyı zorladığını söylemişti.

GCM Yatırım Banner

Konuya ilişkin olarak yaptığı yorumda “Yüzde 25 sektörümüz açısından soğuk bir duş oldu. Bunun artırılması değil, tümüyle sıfırlanmasında fayda var” ifadesine yer verdi.

İhracat bedellerinin zaten ülkede kaldığını, yapılan yatırımlara, hammaddelere bu paraların hemen geri döndürüldüğünü belirtti. Dövizin başka bir yere gitmediğini söyleyen Akyüz, bu açıdan ihracatçıya zorunluluk getirilmesinin kabul edilebilir bir şey olmadığını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.