Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Karaismailoğlu: TOGG’un En Önemli Bileşeni TÜRKSAT Olacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaimailoğlu, TÜRKSAT ve TOGG'a yönelik dikkat çeken açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...
Karaismailoğlu: TOGG’un En Önemli Bileşeni TÜRKSAT Olacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaimailoğlu, TÜRKSAT T-Anı Bilişim Lansmanı programında önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye Yüzyılı’na hazırlandığı günlerde önemli gelişmelere tanıklık edildiğini vurguladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak tarih yazmaya devam edileceğini bildirdi.

Bilgi ve İletişim teknolojilerinin geliştiğini söyleyen Bakan Karaismailoğlu, akıllı şehirlerin olduğunu vurguladı. TÜRKSAT’ın 15 yıldır bilişim dünyasında yoğun ve etkin çalıştığını vurguladı. Dijital dönüşümde ciddi mesafelerin kat edildiğini belirtti.

“TOGG’un En İyi Arkadaşı TÜRKSAT Olacak”

Bakan Karaismailoğlu, geçen günlerde TOGG’un banttan indirilişine değindi. TOGG’un yollardaki en önemli bileşeninin TÜRKSAT olacağının altını çizdi. Türkiye Yüzyılı’nın bilimin, dijitalin ve iletişimin Yüzyılı olacağını bildirdi. Bunun TÜRKSAT gibi kurumlarla savunma sanayiye sunulan altyapı ile mümkün olacağını aktardı.

TÜRKSAT 6A’nın Cumhuriyetin 100. Yılında uzaya gönderileceğini söyleyen Karaismailoğlu, Türkiye’nin uzayda izinin olması gerektiğini iyi bildiklerini belirtti. Uzay ve teknoloji alanında örnek bir ülke olunacağını vurguladı.

“2053 Yılına Kadar Yatırım Miktarı 198 Milyar Dolara Ulaşacak”

Bakan, TÜRKSAT’ın T-Anı ile yeni sistemleri hizmete sunduğunu söyledi. Dijitalleşen bir Türkiye’yi imar ettiklerini söyledi. 2053 yılına kadar toplam tutarı 198 milyar dolara ulaşan yatırımın şimdiden planlandığını aktardı. İstihdama 30 yıl içinde 27 milyonluk katkı sağlanacağını ifade etti. Sadece haberleşme alanında 2053 yılına kadar gerçekleştirilen yatırım hedefinin 67 milyar dolar olarak belirlendiğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmelerin öncesinde TÜRKSAT ve ASELSAN arasında uydu ekipmanları alanında protokol imzalandı. Böylece uzaya gönderilecek uydularda ASELSAN’ın ekipmanları yer alacak. ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Görgün yerli ürünlerin uzayda yer almasının önemli olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.