Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Büyük Gün Geldi: TOGG Üretim Bandından İndi

Türkiye’nin yerli otomobili TOGG'da günlerdir beklenen gün geldi. TOGG için seri üretim süreci başlıyor. Detaylar haberde...
Büyük Gün Geldi: TOGG Üretim Bandından İndi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye yerli otomobilinin üretileceği TOGG Gemlik Kampüsü Açılış Töreni bugün gerçekleştirildi. Tören öncesinde TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, yerli otomobile dair fiyat ve kapasite açıklamasında bulundu. Fabrikada ilk etapta, C segment SUV olan TOGG SUV’un üretilmesi planlanırken, aracın 2023 yılının ilk çeyreğinde yollarda olması bekleniyor.

Geçtiğimiz gün ise TOGG’un renklerinin yer aldığı fotoğraflar paylaşıldı. Renkler, Gemlik mavisi, Anadolu kırmızısı, Oltu siyahı, Kula grisi, Kapadokya kum beji ve Pamukkale beyazı olarak belirlendi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOGG’un minimum yüzde 51 yerlilik oranıyla piyasaya çıkacağını belirterek, 2025’te de minimum yüzde 65 yerliliği yakalayacağını söylemişti. Açılışın yapılacağı tören alanında, 1961 yılında üretilerek Türkiye’nin ilk yerli otomobil macerasını başlatan “Devrim” otomobili de TOGG’un yanında yerini aldı.

TOGG Banttan İndi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kullandığı seri üretim ilk araç üretim bandından indi. Aracın banttan inmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOGG’un güçlü yarınlar için ortak hayali kurmanın tadını yaşatan projenin adı olduğunu belirterek “Üretim bandından indirdiğimiz ilk araçla 60 yıllık hayalin gerçeğe dönüşüne şahitlik ediyoruz.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan, Türkiye Yüzyılı’nın ilk eserinin TOGG olduğunu vurguladı. Yerli füze Tayfun’un Yunanistan’da gündem olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Daha durun bakalım. Bunun daha arkası gelecek. Şimdi TOGG, Avrupa’nın yollarına girdiği zaman ciddi manada tutuşacaklar. Çılgın Türkler geliyor diyecekler” diye konuştu.

Bugünlere kolay gelinmediğini, siyasi, diplomatik her alanda tarihi mücadeleler verdiklerini aktaran Erdoğan, asırlık ihmalleri gidermek için gece gündüz çalıştıklarını sanayiyi tarımı, ihracatı geliştirdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’nın 1 numaralı ticari araç üreticisi olan Türkiye’nin, dünyanın sayılı otomotiv ihracatçılarından da biri olduğunu söyledi. Erdoğan sözlerinin devamında, “Buna rağmen yerli ve milli otomobil markasına sahip olmamak, milletçe yüreğimizi hep sızlatıyordu. Milli bir otomobil markası çıkarmanın vaktidir dediğimizde milletimiz de bu özlem ve coşkuyla yanımızda yer aldı.” ifadelerini kullandı.

Batarya Fabrikası Kurulacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOGG aracını satın almak adına şahsi olarak siparişi, üretici firmaya verdiğini söyledi. TOGG’un satılamayacağını söyleyenlere gerekli cevabı şahsının ve milletinin vereceğini vurguladı. Erdoğan, TOGG Gemlik Kampüsü tam kapasiteye ulaştığında yılda 175 bin araç üretilirken 4 bin 300 kişiye doğrudan, 20 bin kişiye dolaylı istihdam sağlanacağını belirtti.

TOGG bataryalarının Türkiye’de üretimi konusunda dünyanın önde gelen şirketlerinden biriyle anlaştıklarını vurguladı ve “TOGG tesisinin yanında inşa edilecek batarya fabrikasının temelini yakında atıyoruz” açıklamasında bulundu.

TOGG’un Fiyatı Ne Olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOGG’un Mart ayında satışa çıkacağını belirterek, şimdiden bir fiyat belirlemenin doğru ve mümkün olmadığını söyledi. İlerleyen süreçte babayiğitler ile beraber fiyatın belirleneceğini sözlerine ekledi.

Erdoğan ayrıca bankalara da çağrıda bulunarak, “Vatandaşın TOGG alabilmesi için elinizi taşın altına koyun” ifadelerini kullandı. Fiyatın Şubat ayında belli olacağını belirten Erdoğan, ön siparişlerin de bu dönemde verilebileceğini söyledi.

TOGG CEO’su: Zamana Karşı Çalıştık

İlk olarak TOGG CEO’su Gürcan Karakaş sunumda bulundu. Karakaş açıklamasında, ilk hedeflerinin yüzde 100 fikri mülkiyetine sahip olduğu mobilite markasını oluşturmak olduğunu ve bunu yaparken kendi değerlerini katmayı amaçladıklarını vurguladı.

TOGG CEO’su açıklamalarının devamında, “Sadece otomobil yapmak bizim için seçim değildi. Akıllı cihaz yapıp, ekosisteme bağlamak ve dünyaya açmaktı. İki hedefin aynı anda yapılmasını gerektiren boyutları vardı. Akıllı cihaz diyorduk, eko sistem kısmı, şirketleri barındırma.” ifadelerini kullandı.

Dünyanın en iyileriyle çalışarak zamana karşı çalıştıklarını belirten Karakaş, inovasyonların kurumsal şirketlerden değil, start-up’lardan çıktığını söyledi. Fintek, oyunlaştırma, blokzincir, siber güvenlik teknolojilerinin otomobil dünyasında olmadığını ancak start-up ve kurumsal şirketlerle ekosistemin çekirdeğini oluşturduklarını kaydetti.

THY ile anlaşma yaptıklarını belirten Karakaş, araç kullanırken statü mili toplanabileceğini aktardı. Tesisin ilk etapta 100 bin ikinci etapta 175 bin araç üretecek şekilde hazırladığını sözlerine ekledi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Erdoğan’a Söz Verdi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, pandemi ile uğraşılan dönemde yatırımları hız kesmeden sürdürdüklerini belirtirken, millete verilen sözü tutabilmenin haklı gururunu yaşadıklarını söyledi.

Hisarcıklıoğlu açıklamasının devamında, “1960’larda çok önemli bir fırsatı kaçırmıştık. Devrim arabasına sahip çıkamamış, Türkiye’nin otomobilini yapamamıştık. 4100 yılda bir gelen teknoloji fırsatını Türkiye olarak kaçırmıyoruz. Küresel rakiplerimizle baş başa yarışa giriyoruz. Hala bize inanmayanlar var bunu da biliyoruz, yılmıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Banttan inecek ilk araçla birlikte seri üretime başlayacaklarını belirten Hisarcıklıoğlu, Mart ayıyla birlikte araçların kullanılacağını ifade etti. Hisarcıklıoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a söz vererek, “Önce Avrupa’ya sonra tüm dünyaya TOGG’u satacağız. Bu hedefi de siz verdiniz bize, ihracat olmazsa olmaz dediniz. 2024 sonu itibarıyla ihracatımızı Avrupa ülkelerinden başlayarak duyacaksınız.” ifadelerini kullandı.

Varank: TOGG Bir Otomobilden Fazlası

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varan, TOGG’un açılış töreninde açıklamalarda bulundu. Bakan Varank, TOGG’un otomotiv endüstrisinin geleceğine yön verecek bir proje olduğunu belirterek, bir otomobilden daha fazlası derken ciddi olduklarını söyledi.

Üretilen tesisin bir fabrikadan fazlası olduğunu ve karbon emisyonunun azaltılması, geri dönüşüm, yenilenebilir enerjiye yönelik yenilikçi uygulamalar ile dünyada fark oluşturacağını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.