Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Karaismailoğlu: 8 Ayda Yolcu Sayısı 118 Milyonu Geçti

Bakan Karaismailoğlu, havacılık sektörünün Ağustos ayına ait verilerini paylaşarak uçak trafiğini ve yolcu sayısını bildirdi. İşte detaylar...
Karaismailoğlu: 8 Ayda Yolcu Sayısı 118 Milyonu Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2022 Ağustos ayı havacılık istatistiklerini yayımladı. Söz konusu dönemde uçak trafiği geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,5 arttı. Ocak-Ağustos döneminde toplam yolcu sayısı yüzde 56,9 artarak 118 milyon 599 bini aştı.

Bakan yılın ilk 8 ayında üst geçişler ile birlikte toplam uçak trafiğinin yüzde 37.8 arttığını söyledi. Bu artışla kişi sayısının 1 milyon 224 bine ulaştığının altını çizdi. “Avrupa’da kaos, Türkiye havalimanlarında konfor var” sözünü yineledi.

Temmuz ayında toplam 200 bin 302 uçak trafiği gerçekleşti. Ocak-Temmuz döneminde iniş-kalkış yapan uçak trafiği, iç hatlarda 442 bin 152, dış hatlarda 369 bin 482 oldu.

Ağustos’ta havalimanlarında iniş-kalkış yapan uçak sayısı iç hatlarda 78 bin 161, dış hatlarda 86 bin 589 oldu. Üst geçişler ile birlikte toplam 202 bin 556 uçak trafiği gerçekleşti. Söz konusu dönemde 2019 yılının aynı ayına göre uçak trafiğinin yüzde 98’ine ulaşıldı.

Toplam Yolcu Trafiği Ağustos’ta Geçen Yıla Göre Yüzde 20’den Fazla Arttı

Karaismailoğlu Ağustos ayında iç hat yolcu trafiğinin 8 milyonu aştığını, dış hat yolcu trafiğinin ise 13 milyon 777’e ulaştığını aktardı. Direkt transit yolcular ile birlikte toplam 21 milyon 957 binden fazla yolcuya hizmet verildiğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Toplam yolcu trafiğinin Ağustos’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,3 arttı. Yük trafiğinde yüzde 14’lük artışla 448 bin 201 tona ulaşıldı. Belirtilen dönemde İstanbul Havalimanı’ndaki uçak trafiği 41 bin 574’e ulaştı. Toplam 6 milyon 823 bin yolcu ağırlandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, turizm merkezlerindeki havalimanlarındaki hareketliliğe dikkat çekti. Ocak-Ağustos döneminde Antalya Havalimanı’nda 20 milyon 424 binden fazla yolcuya hizmet verildiğini söyledi.

Sonrasında sırayla şu havalimanları geldi: 6 milyon 588 bin yolcu ile İzmir Adnan Menderes Havalimanı, 3 milyon 139 bin ile Muğla Dalaman Havalimanı, 2 milyon 770 bin yolcuyla Muğla Milas-Bodrum Havalimanı, 490 bin 546 yolcu ile Gazipaşa Alanya Havalimanı.

‘Cumhuriyet Tarihinin En Önemli Başarısı’

Bakan Karaismailoğlu, salgın döneminde havacılık sektörüne verilen desteklerin meyvelerini topladıklarını belirterek, 26 olan havalimanın 57’ye çıkarıldığını bildirdi. İstanbul Havalimanı’nın, tüm dünyanın gıpta ile baktığı projeler arasında yer aldığını ve böylece Avrupa’nın en yoğun, en iyi havalimanının olduğunu ifade etti.

Cumhuriyet tarihinin en önemli başarılarını elde ettiklerini ve daha birçok başarı elde etmek için de büyük bir özveriyle çalıştıklarının altını çizdi.

İstanbul Havalimanı Avrupa’nın En Yoğun Havalimanları Arasında İlk Sırada

Karaismailoğlu, geçtiğimiz günlerde İstanbul Havalimanı’nın önemine dair açıklamalarda bulundu. Türkiye’de bulunan havalimanlarında konfor olduğunu, İstanbul Havalimanı gibi mega yatırımlarla ve alınan önlemler sayesinde bagaj, trafik ve uçuşlarda aksamaların yaşanmadığını aktardı.

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (Eurocontrol) yakın bir zamanda 24-30 Ağustos haftasına ilişkin hava yolu trafiği verilerini yayımladı. İstanbul Havalimanı Avrupa’nın en yoğun havalimanları arasında günlük bin 310 civarı uçuşla ilk sırada yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.