Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul Havalimanı Avrupa’nın Yıldızı! Antalya İlk 10’da

Açıklanan yeni haftalık verilere göre İstanbul Havalimanı, Avrupa’nın parlayan yıldızı olarak öne çıktı. Detaylar aşağıda…
İstanbul Havalimanı Avrupa’nın Yıldızı! Antalya İlk 10’da
HABER GİRİŞ

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (Eurocontrol), 24-30 Ağustos haftasına ilişkin hava yolu trafiği verilerini yayımladı. Rapor, İstanbul Havalimanı’nın Avrupa’nın en yoğun havalimanları arasında günlük 1310 civarı uçuşla ilk sırada yer aldığını gösterdi.

Üstelik Antalya Havalimanı da ilk 10’da yer aldı. Böylelikle Avrupa’nın en yoğun havalimanları arasında iki Türk isim yer aldı. Eurocontrol Genel Direktörü İstanbul Havalimanı Eamonn Brennan, haftalık verileri Twitter hesabından paylaştı.

Çoğu büyük havaalanın, pandemi öncesi seviyelere geri dönmek için mücadele ettiğini belirten Brennan, şu anda Münih Havalimanı’nda trafiğin 2019’a kıyasla yüzde 27 düşük olduğunu söyledi.

Brennan’ın infografik paylaşımı, birçok Avrupalı havayolunun 2019 performansının epey altında kaldığını ortaya serdi.

2019’a kıyasla Frankfurt’ta trafik yüzde 23 düşerken, Londra Heatrow’da yüzde 19, Paris Charles de Gaulle’de yüzde 16, Madrid Barajas’ta yüzde 16, Barcelona’da yüzde 15 ve Amsterdam’da yüzde 14 düştü. Palma de Mallorca’nın trafiği ise pandemi öncesine göre değişim göstermedi.

GCM Yatırım Banner

Haftalık trafik derecelendirmesindeki 10 havalimanı arasında yalnızca İstanbul ile Antalya havalimanları artış kaydetti. Günlük ortalama 1310 uçuşun gerçekleştiği İstanbul Havalimanı’nda trafik 2019’a kıyasla yüzde 2 arttı. Listede 7. sırada yer alan ve günlük ortalama 944 uçuş sayısına sahip olan Antalya Havalimanı ise 2019’a göre trafiğini yüzde 1 artırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.