Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Karaismailoğlu: İstanbul Havalimanı Avrupa’yı Geride Bıraktı

Bakan Karaismailoğlu, ulaşım yollarına ve bu konudaki hedeflere ilişkin önemli ifadelerde bulundu. İşte detaylar...
Karaismailoğlu: İstanbul Havalimanı Avrupa’yı Geride Bıraktı
HABER GİRİŞ

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Adil Karaismailoğlu, Kadirli-Osmaniye Yolu şantiyesinde incelemelerin ardından açıklamalarda bulundu. Kara, hava, demir ve deniz yolları ile birlikte bilişim ve iletişim sektörlerinde devrim niteliğinde mesafeler kat edildiğine vurgu yaptı.

19 yılda ülkenin ulaşım ve haberleşme altyapısına 1 trilyon 670 milyar lira yatırım gerçekleştirdiklerine değindi. Türkiye’yi Avrupa’nın 6’ncı, dünyanın da 8’inci yüksek hızlı tren işletmecisi olduğunu ve toplam demir yolu ağının 13 bin 22 kilometreye ulaştığını söyledi.

Avrupa Havalimanlarında Kaos Var

Karaismailoğlu, Avrupa havalimanlarında kaos olduğunu vurguladı. İstanbul Havalimanı’nın Avrupa’yı geride bırakarak birinciliği sağlamlaştırdığını söyledi.

Havalimanı sayısının 57’ye yükseldiğini, 2022 yılı Temmuz sonunda hizmet verilen uçak trafiğinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44,2 arttığını açıkladı. Yılın ilk 7 ayında hava yolu ile seyahat eden yolcu sayısının 96 milyonu geçtiğinin altını çizdi.

Türkiye’de bulunan havalimanlarında konfor olduğunu ve İstanbul Havalimanı gibi mega yatırımlarla ve alınan önlemler sayesinde bagaj, trafik ve uçuşlarda aksamaların yaşanmadığını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Dev Adımlar Atılıyor

Bakanlığın insan, yük ve veri ulaştırma doğrultusunda dev adımlar attıklarını söyledi. Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı’nı hazırladıklarını, 2035 ve 2053 yılına kadar olan yatırımları planladıklarını ifade etti.

Tüm ulaşım modlarını birbirleriyle entegre ve uyumlu olarak yapıldığını ve yönetildiğini belirtti. Yeni ulaşım modellerinde çevre hassasiyetine dikkat edildiğini aktardı. Daha az karbon emisyonuna, hızlı, güvenli ve ekonomik ulaşıma yönelik planların yapıldığını kaydetti.

2035 ve 2053 Hedefleri

Bakan Karaismailoğlu’nun bu açıklamalarının hemen öncesinde 2035 ve 2053 yıllarına ilişkin hedeflerini açıklamıştı.

2053 yılına kadar otoyol uzunluğunu 8 bin 325 kilometreye, hızlı tren bağlantısına sahip şehir sayısını 52’ye, liman tesisi sayısını 255’e ve havalimanı sayısını ise 61’e yükseleceğini duyurmuştu.

Demiryolu, karayolu, denizyolu, havayolu ve haberleşme için 198 milyar dolarlık yeni yatırımın yolda olduğunu eklemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.