Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Karadeniz Gazında Hedef 4 Milyon Ton Seviyesi!

Yerli ve milli doğal gazda ibre yukarıyı gösterdi. Karadeniz’deki rezervde üretimin iki katına çıkarıldığı haberi geldi. Detaylar aşağıda…
Karadeniz Gazında Hedef 4 Milyon Ton Seviyesi!
HABER GİRİŞ

Seçim vaadi olarak kamuoyunun gündemine getirilen yerli ve milli Karadeniz doğal gazı CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın’ın son dönemde başlattığı tartışmalara konu olurken bölgeden üretimi iki katına çıkarma haberi geldi.

CHP’li Akın, Karadeniz gazının vadedilenin aksine hanelere verilmediğini, konutlarda kullanılan doğal gazın yüzde 94,3’ünün ithal edildiğini resmi raporlarla tartışmaya açtıktan sonra Karadeniz’de yerli gaz üretiminin günlük 4 milyon metreküp seviyesine ulaşacağı paylaşıldı.

Ekonomi gazetesinin aktardığına göre Karadeniz doğal gazında üretim kapasitesi günlük 2 milyon metreküpten 4 milyon ton seviyesine çıkarıldı.


Üretimdeki iki katına çıkan artışla sene sonunda Karadeniz’de çıkarılan gaz miktarının günlük 7 milyon metreküpe, Türkiye’nin toplam üretim miktarının da 8 milyon metreküpe çıkarılma planı yapıldığı öğrenildi.

Planlanana göre tam kapasiteye ulaşıldığında, yıllık ortalama 50 milyar metreküp civarında doğal gaz tüketimine sahip olan Türkiye’nin gaz talebinin yüzde 30’luk kısmının karşılanacağı beklentisi paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın