Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kara Bulutlar Dağıldı! Yunanistan ile Anlaşmalar İmzalandı

Uzun süredir soğuk rüzgarların estiği Yunanistan ve Türkiye arasındaki ilişkiler bugün son buldu. İki ülke arasında birçok alanda önemli adımlar atıldı. İşte detaylar;
Kara Bulutlar Dağıldı! Yunanistan ile Anlaşmalar İmzalandı
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan’a 6 yıl sonra düzenlediği ziyarette Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile önemli bir görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan, Yunanistan’da olmaktan mutluluk duyduğunu vurguladı ve mevkidaşı ile önemli temaslar kurduğunu söyledi.

Türkiye ve Yunanistan arasında uzun yıllardır devam eden gerginlik, 7 Aralık’ta gerçekleşen kritik görüşmelerle yumuşadı. Komşu iki ülke arasında birçok önemli adım atıldı.

İki ülkeden üst düzey yetkililer de bir araya geldi ve eğitim, enerji, turizm gibi alanlarda iş birliğini değerlendirdi. Atina’da düzenlenen 5’inci Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) toplantısı bünyesinde Türkiye ile Yunanistan arasında anlaşma, mutabakat muhtırası ve bildirgelere imza atıldı.

Eğitim ve Enerji

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve Yunanistan Eğitim Bakanı Kiryakos Pierrakakis, iş birliğinin artırılması çerçevesinde bir anlaşma imzaladı. Anlaşma, teknik eğitim alanındaki diplomaların karşılıklı tanınmasını, bilgi ve tecrübe alışverişi, öğretmen ve öğrenciler için ortak eğitim programlarının düzenlenmesini ve öğrenci değişimini kapsıyor.

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) ve Yunanistan Elektrik Enerjisi İletimi Bağımsız İdaresi (ADMHE) temsilcileri arasında imzalanan mutabakat muhtırası, iki ülke arasındaki elektrik bağlantılarının geliştirilmesini hedefliyor.

GCM Yatırım Banner

Sosyal Hizmetler, Spor, Tarım ve Turizm

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Yunanistan Kalkınma Bakanı Kostas Skrekas arasında imzalanan muhtıra, ülkeler arasındaki işletmelerin iş birliğini sağlayacak bir yapı kurulmasıyla bilgi ve tecrübe etkileşimini bünyesine alıyor. Fidan ve Yunanistan Aile Politikası ve Sosyal İşler Bakanı Sofia Zaharaki arasında imzalanan mutabakat muhtırası, sosyal hizmetleri barındırıyor.

İki ülke arasında spor alanını içine alan mutabakata göre olimpiyat oyunları kurumunun güçlendirilmesi, sportif karşılaşmalarda manipülasyonların önlenmesi ve milli federasyonlar ve spor kulüpleri arasında iş birliği amaçlanıyor.

Fidan, Yunanistan Kalkınma Bakanı Skrekas ile imzalanan ortak bildiri, Yunanistan Araştırma ve İnovasyon Genel Sekreterliği (GGET) ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasında iş birliğini artırmayı amaçlıyor. Fidan’ın Tarımsal Kalkınma Bakanı Lefteris Avyenakis arasında tarımsal üretim alanında teknik bilgi paylaşımını öngören bir anlaşma imzalandı.

Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ve Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Frangoyannis, Ekonomi ve Ticaret Ortak Kurulu kurulması amacıyla ortak bildiriye imza attı. Bildiri, Türkiye’nin 2 Şubat 2024’te İstanbul’da yapılmasını tavsiye ettiği toplantıda ticaret, enerji, ulaşım ve turizm konularının ele alınmasını amaçlıyor.

Bunların yanında iki ülke arasında gümrük işbirliğini, Meriç üzerinde ikinci bir sınır köprüsünün inşasını, mal ve hizmet ihracatını artırmayı hedefleyen anlaşmalar ve bildirgeler imzalandı.

Türk Eximbank

Frangoyannis ve Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney’in imzaladığı mal ve hizmet ihracatını artırma hedefiyle işbirliğini öngören mutabakat muhtırası, iki ülke ve üçüncü ülkelerle araştırma programlarını barındırıyor.

Enterprise Greece adına Frangoyannis ve Invest in Türkiye adına Burak Dağlıoğlu, iki ülkede yatırımların teşvik edilmesini kapsayan mutabakat muhtırasını imzaladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın