Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Yunanistan’da! İki Ülkenin Ticaret Hacminde Hedef Açıklandı

Yunanistan'a 6 yıl sonra ziyarette bulunan Erdoğan, Başbakan Miçotakis ile düzenlediği basın toplantısında iki ülkenin iş birliğini geliştirme mesajını verdi.
Erdoğan Yunanistan’da! İki Ülkenin Ticaret Hacminde Hedef Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en son 2017 yılında gittiği Yunanistan’ı, 6 yıl sonra bugün ziyaret etti. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyinin beşinci toplantısı vesilesiyle tekrar Atina’da bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi.

Bu ziyaretin 65 yıl aradan sonra Türkiye’den Yunanistan’a devlet başkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı ve Başbakan Miçotakis ile faydalı görüşmeler yaptıklarını aktardı.

İki ülkenin iş birliğini geliştirmek maksadıyla atılabilecek adımları ele aldıklarını söyledi. 5 milyar dolar civarında olan ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkarılması için mutabık kaldıklarını dile getirdi.

“Ege’yi Barış Denizi Haline Getirmek İstiyoruz”

Türkiye-Yunanistan olarak atılacak ortak adımlarla dünyaya örnek olma arzusunda olduklarını söyledi. Erdoğan, bu bağlamda diyalog kanallarının her seviyede açık tutulmasının önemli olduğunu dile getirdi.

Şimdi Kayıt Olun

Erdoğan, Miçotakis ile Ege ve Doğu Akdeniz hakkında konuştuklarını ve görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Ege’yi bir barış ve iş birliği denizi haline getirmek istediklerini belirten Erdoğan, “Açık söylüyorum bizim aramızda çözülemeyecek kadar hiçbir sorun yok.” dedi.

Filistin konusunu ele aldıklarını belirten Erdoğan, “Uluslararası toplum işlenmekte olan insanlık ve savaş suçları karşısında sessiz kalmamalıdır. Türkiye olarak adil bir barışın uygulanması noktasında garantör olarak sorumluluk almaya hazır olduğumuzu açıkladık.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ise Türk öğrencilerle Avrupalı öğrenciler arasında daha yakın iş birliği sağlanması için vizeden muaf tutulma meselesini konuştuklarını aktardı. Yunanistan’ın Türk vatandaşlarının ve ailelerinin tüm yıl boyunca 7 gün 10 adayı ziyaret edebilmeleri için imkan sağlanmasını Avrupa Birliği Komisyonundan talep ettiğini ve bunun sağlandığını duyurdu.

Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin beşinci toplantısı kapsamında ‘Dostane İlişkiler ve İyi Komşuluk Hakkında Atina Bildirgesi’ imzalandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.