Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kanada Yaptırım Listesine Rus Savunma Şirketlerini Ekliyor

Kanada hükümeti, Rusya'nın Ukrayna'daki saldırılarına yanıt olarak savunma şirketlerini hedef alan yaptırım planı üzerinde çalışıyor. Detaylar haberde...
Kanada Yaptırım Listesine Rus Savunma Şirketlerini Ekliyor
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Şubat sonunda Ukrayna’ya başlattığı askeri operasyon sonrası, batılı ülkelerden yeni yaptırımlar geliyor. Son yaptırım haberi ise Kanada’dan geldi. Kanada hükümeti bu kapsamda, Rus savunma sektöründeki şirketlere yaptırım uyguladığını ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak ek önlemler üzerinde çalıştığını bildirdi.

Hükümetten yapılan açıklamada, yaptırımların Rusya’nın savunma sektöründeki 33 kuruluşa çatışmada Rus ordusuna yardım sağladıkları gerekçesiyle getirildiği bildirildi. Kuruluşların Rus ordusuna dolaylı veya doğrudan destek sağladığı ve bu nedenle Vladimir Putin’in Ukrayna’daki anlamsız savaşından kaynaklanan acının suç ortağı olduğu kaydedildi.

Tedbirler, Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü, Integral SPB ve Tersane Vympel JSC dahil olmak üzere borsaya kayıtlı kuruluşlar üzerinde varlık dondurma ve yasaklamaları içeriyor.

‘Kanada Ukrayna Halkının Yanında’

Dışişleri Bakanı Melanie Joly yaptırımlara dair açıklamasında, “Kanada her zaman Ukrayna’nın yanında olmuştur ve olacaktır. Bugünkü önlemler, Ukrayna ve halkına verdiğimiz sarsılmaz desteğimizin son örneğidir.” ifadelerini kullandı.

Özgürlükleri için savaşan cesur kadın ve erkekleri desteklemeye devam edeceklerini belirten Joly, bu vahşetlerin sorumlularından hesap sorulmasını talep ettiklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Hükümet durumu izlemeye devam edeceğini ve uluslararası ortaklar ile eylemleri koordine etmeye ve yeni önlemler için seçenekleri araştırmaya devam ettiğini vurguladı. Kanada hükümeti 24 Şubat’ta başlayan işgalden bu yana Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya’dan 700’den fazla kişi ve kuruluşa yaptırım uygulama kararı aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın