Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada Ekonomisi Haziran’da 230 Bin İstihdam Artışı Kaydetti

Kanada’nın beklenen istihdam verileri açıklandı. İki aylık düşüşün ardından istihdam arttı.
Kanada Ekonomisi Haziran’da 230 Bin İstihdam Artışı Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Kanada İstatistik Ofisi Haziran 2021 dönemine ilişkin iş gücü verilerini yayımladı. Buna göre 2021’in altıncı ayında 230,700 arttı.

Beklenti 195 bin artış yönündeydi. Mayıs’ta ise istihdamda 20 bin düşüşle ilgili piyasa beklentilerinin üzerinde 68 bin kişilik düşüş kaydetmişti.

Mevcut ayda görülen iş kaybı, daha sıkı kısıtlamaları yansıtmıştı.
Kanada İstihdam Haziran 2021
Kaynak: Trading Economics

Haziran’da Kanada şirketleri, üçüncü karantina dalgası sırasında personel çıkardıkları Nisan-Mayıs’ta iki aylık iş kaybından sonra istihdam artırdı.

Bu arada Kanada’da işsizlik oranı Mayıs’taki yüzde 8,2’den Haziran’da yüzde 7,8‘e düştü ve yüzde 7,7’lik tahminleri kaçırdı.

Yarı zamanlı istihdam değişikliği 264 bin artarken tam zamanlı istihdamda 33 binlik düşüş bildirildi. Bu arada işgücüne katılım oranı önceki ayın yüzde 64,6’sından yüzde 65,2’ye yükseldi.

Kanada’da Haziran ayı daimi çalışanların ortalama saatlik ücreti, Mayıs ayındaki yüzde 1,4’lük düşüşe kıyasla yüzde 0,1 arttı. Diğer taraftan Kanada’da mal sektörü 278 bin iş eklerken hizmet sektörü 48 bin iş ekledi.

Dün açıklanan veriler de Kanada’da iş moralinin güçlü arttığını göstermişti. Ivey Satın Alma Yöneticileri Endeksi, bir önceki aydaki 64,7’den Haziran 2021’de 71,9’a yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu