Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamu Toplu Sözleşmesi’nde Dördüncü Toplantı Bekleniyor

Kamu Toplu Sözleşmeleri görüşmeleri kapsamında, henüz taraflar anlaşamazken, gözler Salı günü yapılacak toplantıya çevrildi.
Kamu Toplu Sözleşmesi’nde Dördüncü Toplantı Bekleniyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kamu Toplu Sözleşmesi’nde hükümet ile yetkili konfederasyon Memur-Sen arasında görüşmeler devam ediyor. Bugüne kadar taraflar arasında anlaşma sağlanamazken, gözler 22 Ağustos Salı günü yapılacak toplantıya çevrildi. Hükümet geçtiğimiz günlerde ilk teklifini güncelleyerek 2024’ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10 artış teklif etti.

Süreç yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiriyor. Görüşmeler 1 Ağustos’ta başlamıştı. Hizmet kollarına ait taleplerin tasnifi ve müzakeresi, kamu görevlilerinin geneline ilişkin taleplerin ön müzakeresi ile ilerleyen görüşmelerde, Kamu İşveren Heyetinin 14 Ağustos’ta ilk zam teklifini sunmasıyla pazarlık aşamasına geçilmişti.

Hükümetin Teklifi Yeteri Bulunmadı

Hükümetin, 2024’ün ilk altı ayında yüzde 14, ikinci altı ayında yüzde 9, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5’ten oluşan zam teklifi sendikalar tarafından yeterli bulunmadı. Bunun ardından sendikalar Kamu İşveren Heyetine yeni teklif çağrısında bulunmuştu.

17 Ağustos’ta yapılan üçüncü toplantıda hükümet ilk teklifini revize ederek, memur ve memur emeklisine 2024’ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında 5 artış teklif etti.

Memur-Sen teklifi yetersiz buldu ve 81 ilde eylem yaptı. Tarafların 22 Ağustos’taki toplantıda anlaşamaması durumunda ise 23 Ağustos’tan itibaren Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvurulacak. Bu aşamada Kurul, en geç ay sonuna kadar sözleşmeye dair kararını açıklayacak.

GCM Yatırım Banner

Memur-Sen, 2024 için üçer aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış talep ediyor. 2025 teklifinde ise altışar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam talebi yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.