Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Genç Memurların Taleplerinin Başında Kira Yardımı Geliyor

Memur-Sen tarafından düzenlenen ankette, genç kamu görevlilerinin başlıca talepleri arasında kira yardımı öne çıkıyor. Ayrıntılar haberde...
Genç Memurların Taleplerinin Başında Kira Yardımı Geliyor
HABER GİRİŞ

Memur-Sen Konfederasyonu tarafından 7. Dönem Toplu Sözleşmeleri kapsamında, kamu görevlilerinin beklentilerini içeren anket düzenlendi. Ankette kira yardımına genç memurların, diğer memurlara göre daha çok ihtiyaç duyması dikkat çekti.

Ankete 50 bin kişi katılırken, 35 yaş üstü memurlar, kira yardımını yüzde 78,5 düzeyinde talep ederken, 35 yaş altında bu oran yüzde 84’e yükseldi.

35 yaş üstü memurlarda kreş yardımı talebi yüzde 11 olurken, bu oran genç memurlarda yaklaşık yüzde 22 olarak gerçekleşti. Katılımcılar arasında 35 yaş altı memurların yüzde 62’sinin bekar, 35 yaş üstü memurların ise yüzde 19’unun bekar olduğu görüldü. Bekar memurların sadece yüzde 17,6’sı kendi evinde otururken, bu oran evli memurlarda yüzde 50’ye yükseldi.

Bekar memurların yaklaşık yüzde 94’ünün maddi yardım almadan evlenemeyeceğini düşünürken, evlenme, doğum ve ölüm yardımının yaklaşık yüzde 50 oranında ilk sırada artırılması gerektiğini düşünüyor. Evli memurlarda bu oran yüzde 19 olarak gerçekleşti.

Genç memurlar arasında doğum izninin 32 haftaya çıkarılması talebi yüzde 24 oranında destek buldu. Ankette toplu sözleşmenin önündeki engeller bakımından 35 yaş üstünde zor ekonomik koşullar yüzde 36 olurken, 35 yaş altında bu oranın yaklaşık yüzde 40’a yükseldiği sonucu çıktı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.