Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hükümetin Teklifini Yetersiz Bulan Memur-Sen 81 İlde Eylem Yaptı

Kamu İşveren Heyeti'nin 2024-2025 yıllarını kapsayacak zam teklifini yetersiz bulan Memur-Sen, 81 ilde protesto düzenledi. Detaylar haberin içerisinde;
Hükümetin Teklifini Yetersiz Bulan Memur-Sen 81 İlde Eylem Yaptı
HABER GİRİŞ

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin yakından takip ettiği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmelerinde hükümetin sunduğu ikinci teklifi yetersiz bulan Memur-Sen 81 ilde protesto düzenledi. Sendika üyesi çalışanlar, refah payı içeren gerçekçi teklif beklediklerine işaret etti.

Kamu İşveren Heyeti’nin sunduğu zam tekliflerinin yetersiz bulan Ankara’daki sendika üyesi çalışanlar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde bir araya geldi.

“Refah payı içeren gerçekçi teklif bekliyoruz” yazılı dövizler taşıyan grup adına konuşan Ankara İl Temsilcisi Nevzat Öylek, yetersiz teklifleri protesto ettiklerini bildirdi.

Kamu İşveren Heyeti’nin ilk teklifini 2 puan yükselterek yüzde 25 seviyesine çıkardığını söyleyen Öylek, teklifin son haliyle Merkez Bankası’nın 2024 enflasyon tahmininin 8 puan, 2025 için de enflasyon tahminininse 4 puan altında kaldığına dikkat çekti.

Kamu İşveren Heyeti’nin Teklifi Gerçekçi Değil

Kamu İşveren Heyeti’nin, 2023’te enflasyonun yüzde 58 çıkacağını ve kamu görevlisinin yüzde 25 enflasyon farkı alacağını söylediğini kaydeden Öylek, şu şekilde konuştu;

GCM Yatırım Banner

“Peki 2024 yılı için beklenti olan yüzde 33 oranına ilişkin neden anlaşılır ya da hak verilir bir cümle kurulmuyor? Neden teklif hala beklentinin bile yakınına ulaşmıyor? Bu durum kamu işvereninin kendi verileriyle çelişmesi, kendi ifadeleriyle ters düşmesi ve kendi beklentilerini dahi görmemesi demektir.”

Kamu İşveren Heyeti’nin teklifinin gerçekçi olmadığına dile getirerek, ayakları yere basan kamu görevlilerinin sesini ve piyasanın gerçeklerini gören bir teklif için talepte bulundu.

Memur-Sen’in sunduğu refah payı, en düşük memur maaşında hesap hatası, emekli maaşları, seyyanen yapılan zammın emekliliğe yansıtılmaması ve kira yardımı konularındaki tekliflerinin karşılıksız kaldığını da vurguladı.

Şeflerin ve Müdürlerin Ücret Skalası Bozuldu

Şeflerin ve müdürlerin ücret skalasının bozulduğuna da değinen Öylek, bu duruma karşı bildirdikleri sıkıntılara karşılık alamadıklarını söyledi.

Akaryakıta ve ulaşıma gelen zamların herkesi zorladığına işaret ederek, emtia ürünleri ve kiralardaki artışlarınsa geçim sıkıntısını büyüttüğünü ifade etti.

Kamu İşveren Heyeti’nin öngörülerinin tutmadığını ve refah payı uygulamasının şart olduğunun altını çizen Öylek, hazırladıkları gerçekçi ve rasyonel tekliflere gerçekçi revizeler beklediklerini aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 Seçim Beyannamesi’ni açıklardan ifade ettiği cümleleri anımsatan Öylek, Erdoğan’ın enflasyonun üzerinde en az büyüme oranı kadar refah payı verileceğine ilişkin cümlelerini anımsattı.

Erdoğan’ın vaadinin masada hayata geçirilmesini isteyen Öylek, büyük ve güçlü Türkiye için güçlü memur, güçlü memur için de refah payının şart olduğunu öne sürdü.

Tüm bu sebeplerden Memur-Sen olarak toplandıklarını belirterek, “Alın terinden tasarruf olmaz. Emeğin karşılığı kısılarak bütçe büyümez. Gerçekçi ve akılcı rakamlarla teklif revize edilsin, refah payıyla memurun ve memur emeklisinin yüzü gülsün. Bize bahaneler üretilmesin.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.