Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamu İşçisinin 2023 Yılı Zam Oranı Açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamudaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren zam oranının yüzde 45 olduğunu duyurdu. Detaylar haberin içerisinde;
Kamu İşçisinin 2023 Yılı Zam Oranı Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kamuda çalışan 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren zam pazarlığı Ocak ayından bu yana devam ediyordu. 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü çerçevesindeki görüşmelerin sonucu bugün açıklandı.

İmzalanacak olan protokol kapsamında yapılan görüşmeler sonucunda konuşan Erdoğan, refah payı dahil ücretlerde yüzde 45 zam yapıldığını açıkladı. Böylece en düşük kamu işçisi taban aylık ücretinin 15 bin liraya çıkarıldığını duyurdu.

Fazla Çalışma Ücretlerinde Yüzde 70’lik Artış Yapıldı

2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmesi İmza Töreni Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önderliğinde, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan,  TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ile Bakan Bilgin’in katılımıyla gerçekleşti.

İş primi ödemesi bulunmayan işçilere yüzde 4 ile yüzde 6 arasında prim ödemesi uygulamasının da söyleşmeyle getirileceğini açıklayan Erdoğan; gazi, terör mağduru ve şehit yakını işçilerin çıplak ücretlerine ise yüzde 10’luk ilave artış yapılacağını vurguladı.

Açıklamasında gece çalışan işçilere de değinen Erdoğan, gece çalışanların ücretlerinin yüzde 8 zamlı ödenmesini öngördüklerine işaret etti. Fazla çalışma ücretlerinde ise yüzde 70’lik artış yapılacağını paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan, Enflasyon Farkı ve Refah Payı için Temmuz Ayını İşaret Etti

Erdoğan imza töreninde yaptığı konuşmada, “Asgari ücret artışından memur ve emekli maaş zammına çalışmaların devamını getireceğiz. Temmuz’da enflasyon farkı ve refah payına dayanan hazırlıklarımız var.” ifadelerini kullandı.

Protokol kapmasına açıklanan zam oranı karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri, Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler ve hastanelerde çalışan 700 binden fazla işçiyi ilgilendiriyor.

TÜRK-İŞ ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (HAK-İŞ) işçi kesimini, Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası’nın (TÜHİS) kamu işverenini temsil ettiği görüşmeler kapsamında kamu işçisinin 2023-2024 dönemindeki mali ve sosyal hakları belirlenmiş oldu.

Vedat Bilgin Zam Oranının Yüzde 40 Olmasını Teklif Etmişti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Nisan ayında, görüşmeler kapsamında işveren sendikasının verdiği 11 bin 500 lirayı yeterli bulmadığını söylemişti. Ücreti 12 bin liraya çektiğini dile getirerek, önceden teklif edilen yüzde 30’luk artışının da yeterli olamadığımı ve yüzde 40’a yükselttiğini duyurmuştu.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay, görüşmeler süresince açıklamalarda bulunarak bilgilendirme sağladı. Ergün Nisan ayı sonunda yaptığı açıklamada, sürecin 14 Mayıs seçimlerinden önce neticelenmesini istediklerini kaydetmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın